Danes je 15.1.2025

Input:

Davčni obračun akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti 2015

1.3.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Ali račun, prejet od kupca v letu 2016 (storitev smo mu fakturirali decembra 2015) za slabo izvedbo naših del leta 2015 velja kot davčno priznan strošek leta 2015?

Menim, da velja kot davčno priznan strošek leta 2016.

Ali pod zaporedno številko 25 – obračunana akontacija dohodnine vpišemo tudi decembrsko akontacijo, ki je plačana januarja 2016? Torej 12 akontacij, enako kot pri d.o.o.?

Seveda (peti odstavek 128. člena ZDoh-2).

S.P. je invalid III. kategorije odprl avgusta 2015. Ali lahko upoštevam 30 % od celotne davčne osnove? Odločba o invalidnosti je iz leta 2014. Samostojni podjetnik, ki ne zaposluje delavcev, lahko uveljavlja še olajšavo za zavezanca invalida – znižanje davčne osnove v višini 30 % oziroma 60 % povprečne mesečne plače v RS, v kolikor je samostojni podjetnik invalid.

Menim, da LAHKO.

S.p. je skladno s pogodbo o štipendiranju v letu 2015 nakazoval štipendistu (dijaku) 200 evrov mesečno kot kadrovsko štipendijo. Profil, za katerega se dijak izobražuje, je povezan z dejavnostjo štipenditorja. Ali je to davčno priznan odhodek v celoti v letu 2015? Ali je treba ob izplačilu mesečno poročati FURS-u preko REK-2 (1850)?

Menim, da je. Dohodka 1850 ni na seznamu dohodkov obrazca REK-2 (več o tem spletna stran FURS).

S.p. ima v svojih poslovnih knjigah izkazano obveznost do tujega dobavitelja (gre za tretjo državo). Ali je za odpis te obveznosti in prenos v prevrednotovalne prihodke treba upoštevati zastaralni rok, ki velja v Sloveniji, ali zastaralni rok, ki velja pri dobavitelju, ki je izdal račun? Namreč, zastaralni rok, ki velja pri dobavitelju, ki je izdal račun, je 10 let. 

Upoštevati je treba določila 21. člena ZDDPO-2. Menim, da je treba upoštevati zastaralni rok, ki velja v Sloveniji. Predvidevam, da je knjiženje: odpis terjatve / 129 neto vrednost terjatev 721 / DDV / 260 izločitev iz posl.knjig 129 / 120.

Ali lahko samostojni kulturni delavec, normiranec za dohodnino, ki mu prispevke plačuje Ministrstvo za kulturo, uveljavlja olajšavo za nakup osebnega računalnika?

Davčna osnova, od katere se plačuje davek (davek na dohodek iz dejavnosti pri s.p. oziroma davek od dohodka pravnih oseb pri d.o.o.) se izračuna po formuli prihodki – odhodki. Odhodke v podjetju, ki davčno osnovo ugotavlja na podlagi dejanskih odhodkov, predstavljajo vsi stroški, potrebni za opravljanje dejavnosti, medtem ko normiranec takšnih stroškov ne uveljavlja, saj so avtomatično priznani v višini 80 % vseh prihodkov, vključujoč prispevke za socialno varnost. 

Normirani odhodki znašajo 80 % prihodkov, ki so ugotovljeni na podlagi davčne