Danes je 4.4.2025
Niste našli informacij, ki ste jih iskali? Pokličite nas na tel. št. 01 / 434 55 90 in pomagali vam bomo.

Input:

Davčni postopek: Ugotovitveni in dokazni postopek

1.1.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

3.5.9.3.2 Davčni postopek: Ugotovitveni in dokazni postopek

Kaja Breznik Ladinik

Začetku davčnega postopka sledi ugotovitveni postopek, katerega namen je ugotavljanje dejstev in okoliščin, ki so pomembne za odmerno odločbo oz. za odmero davka. Glede na to mora davčni organ pred izdajo odmerne odločbe po vestni in skrbni presoji vsakega dokaza posebej in vseh dokazov skupaj ter na podlagi uspeha celotnega postopka ugotoviti vsa dejstva in okoliščine, ki torej vplivajo na izdajo odmerne odločbe. Poleg tega mora davčni organ strankam omogočiti, da zavarujejo in uveljavijo svoje pravice in interese (1. odst. 73. člena ZDavP-2).

Cilj ugotovitvenega postopka je (kot že samo poimenovanje pove), da se ugotovi, ali obstajajo tista dejstva in okoliščine, ki jih predpisuje materialni predpis, da se lahko prizna neka pravica oz. naloži obveznost. Iz sodne prakse izhaja, da je osnovni namen davčnega ugotovitvenega postopka ugotoviti materialno resnico, zaradi česar je potrebno dokaze zbrati na pravilen in zakonit način, zavezancu pa omogočiti, da v postopku uveljavi svoje pravice in pravne koristi. (1) Navedeno je mogoče samo, če se postopek vodi pravilno in v skladu s predpisi.

Po ZDavP-2 in ZUP ločimo dve vrsti ugotovitvenega postopka:

  • poseben ugotovitveni postopek in

  • skrajšani ugotovitveni postopek.

Poseben ugotovitveni postopek naj bi veljal kot pravilo, skrajšani ugotovitveni postopek pa za izjemo. (2) Skrajšani ugotovitveni postopek se tako vodi le takrat, kadar so zanj podani zakonsko določeni pogoji. Če zakon oz. mednarodna pogodba ne določa drugače, moramo glede postopka subsidiarno upoštevati določbe ZUP, in sicer zlasti XII. poglavje. Tako je na primer določeno, da je potrebno pred izdajo odločbe ugotoviti vsa dejstva in okoliščine, ki so pomembne za odločitev, pri tem pa je strankam potrebno omogočiti, da uveljavijo in zavarujejo svoje pravice in pravne koristi. To se lahko opravi v skrajšanem ali v posebnem ugotovitvenem postopku (138. člen ZUP).

ZDavP-2 določa, da lahko davčni organ izda odmerno odločbo brez izvedbe posebnega ugotovitvenega postopka takrat, kadar spozna, da so podatki iz davčne napovedi popolni in pravilni, ali če ima davčni organ sam uradne podatke oz. lahko zbere uradne podatke, ki so potrebni za odločbo, tako da ni potrebno zaslišanje stranke zaradi zavarovanja njenih pravic in interesov (2. odst. 73. člena ZDavP-2). Kadar ni