Danes je 5.1.2025

Input:

DDV dileme (2. del)

25.1.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 26 minut

Vsebino celotne klepetalnice si lahko v .pdf dokumentu prenesete TUKAJ >>>.

---

Kako pravilno obravnavati elektronske storitve, ki jih opravi:

DDV zavezanec Slovenije naročnikom :

  • DDV zavezancem v tretjih državah in v EU,
  • DDV nezavezancem v tretjih državah in v EU?

DDV nezavezanec v Sloveniji naročnikom:

  • DDV zavezancem v tretjih državah in v EU,
  • DDV nezavezancem v tretjih državah in v EU?

 

Spoštovani, vaše vprašanje je za namene odgovarjanja na klepetalnici absolutno preširoko. Vabim vas, da odgovor poiščete na portalu oziroma vprašanje zastavite preko sistema Moje vprašanje.

---

Podjetje je zavezanec za DDV po plačani realizaciji, zaradi zmanjšanega prometa bo izstopilo iz sistema DDV. Na kaj vse moramo biti pozorni pri zadnjem obračunu za DDV? Izstavljeni so bili tudi avansni računi z obračunanim DDV, ki je bil tudi plačan, račun za opravljene storitve pa še ne.

 

Žal vseh opozoril v okviru te klepetalnice ne morem zajeti, zato svetujem, da pripravite vprašanje kot naročnik naših produktov.

---

Pozdravljeni, zastavljamo naslednja vprašanja:

  1. Vprašanje vezano na 76.a člen: kako naj ravna DZ, ki prejme vsak mesec od najemodajalca poslovnih prostorov račun po 76.a členu, in sicer okrog 10. v mesecu za pretekli mesec? Najemodajalec namreč čaka na račune za opravljene storitve (npr. vzdrževanje dvigal, ipd.), potem opravi razdelitev teh stroškov na najemnike in posledično prejmemo račun okrog 10. v mesecu. Ker 2. v mesecu zaključimo vsa poročila za pretekli mesec (smo hčerka tuje firme), vključno z obračunom DDV, teh računov ne moremo več vključiti v obračun DDV preteklega meseca, ko bi morali opraviti samoobdavčitev po 76.a členu? Ali imamo še kakšno možnost, da ne računamo vsak mesec zamudnih obresti zaradi nepravočasnega obračuna izhodnega DDV? Kaj predlagate?
  2. Vprašanje: Ali lahko račune, vezane na potne stroške (hoteli, cestnine, nočitve) in s tem povezane tudi stroške reprezentance, od katerih nimamo pravice do odbitka DDV, vključimo v obračun 1x letno in sumarno - kot interni obračun? Namreč zaposleni delajo te obračune v ločenem sistemu, ki se prenaša sumarno v glavno knjigo in se ne zajame v knjigo DDV.
  3. Vprašanje: Na Hrvaškem imamo podružnico, ki je zavezanka za DDV na HR in si interno kvartalno zaračunamo stroške storitev, ki jih oni opravijo za nas in obratno, mi za njih. Ali so interni računi predmet obdavčitve z DDV, glede na to, da smo oboji zavezanci za DDV v svojih državah?

 

Ad1: prejemnik nabav po 76.a členu ZDDV-1 mora DDV obračunati v davčnem obdobju, v katerem je nastala obveznost obračuna DDV. Če to stori kasneje, izpolni tudi spodnji razdelek na obračunu DDV - samoprijava/popravek in plača zamudne obresti, ki jih izračuna sistem.

Ad2: v primeru, da pri prejetih računih davčni zavezanec ni plačnik davka, menim, da DDV zakonodaja kasnejše poročanje teh nabav v obračun DDV izrecno ne prepoveduje. Mora pa seveda na splošno davčni zavezanec knjigovodstvo voditi sproti in ažurno.

Ad3: na podlagi zaključka sodbe Sodišča Evropske unije (primer C-210/04) se DDV ne obračunava za storitve, opravljene med subjektoma, ki sestavljata enega davčnega zavezanca.

---

V podjetju vsak 2. delovni dan v mesecu zaključimo pretekli mesec. Naše račune knjižijo v drugi državi članici, kar vodi do zamud pri knjiženju. Primer: račun izdamo 4. 2. 2019 za storitev opravljeno v 1/2019. Račun je poknjižen v 3/2019. Ali moramo potem pri obračunu DDV za 3/2019 izračunati zamudne obresti? Če da, ali izračunamo za en mesec ali dva meseca (ker je storitev opravljena v 1/2019)?

Izdane račune se poroča v obračunsko obdobje, v katerem je nastala obveznost obračuna DDV, ne glede na to, kdaj so ti računi izdani. Če je tako v posameznem primeru obveznost obračuna DDV nastala že 31. 1. 2019 (ker je bila takrat storitev opravljena), vi boste pa to transakcijo poročali šele v obračun DDV za marec 2019, potem je treba na tem obračunu DDV spodaj izpolniti še razdelek samporijava/popravek. Pod obdobje vpišete januar 2019 in vpišete znesek DDV, ki bi moral biti že takrat obračunan.

---

Zanima me, kdaj damo zahtevek za vračilo DDV v drugi državi članici EU.

Zahtevek je treba predložiti najpozneje do 30. septembra po poteku koledarskega leta, v katerem je bil DDV zaračunan. Zahtevek za vračilo se lahko vloži za obdobje vračila, ki ne sme biti krajše od treh mesecev koledarskega leta in ne daljše od koledarskega leta. Zahtevek se lahko nanaša tudi na obdobje, krajše od treh koledarskih mesecev, če to obdobje pomeni preostanek koledarskega leta. Če se zahtevek nanaša na obdobje vračila, krajše od enega koledarskega leta in ne krajše od treh mesecev, znesek DDV, katerega vračilo se zahteva, ne sme biti nižji od 400 EUR. Če se zahtevek nanaša na obdobje koledarskega leta ali na preostanek koledarskega leta, znesek DDV, katerega vračilo se zahteva, ne sme biti nižji od 50 EUR.

---

Včasih damo kupcu gratis blago (kot