Danes je 15.1.2025

Input:

DDV in dohodnina za normiranca

17.12.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2024.12.2.3 DDV in dohodnina za normiranca

DDV asistenca, mag. Aleksandra Heinzer

Smo v dilemi vezano na status povezanih oseb glede Zakona o DDV, Zakon o dohodnini in sistema normiranstva. Primer je sledeč: Družinska člana A in B sta solastnika nepremičnne, ki jo oddajata v najem. Vsak ima svoj s.p., trenutno v sistemu normiranstva, in trenutno nista v sistemu DDV.

Vsak od njiju dosega mesečno X prometa, kar je na letni ravni Y, oba skupaj Z. Obeta se jima še ena najemnina, kar pomeni, da bi se njun promet povečal. Zanima nas ali se njun s.p. šteje kot povezana oseba tako iz vidika ZDDV-1, kot z vidika Zakona o dohodnini oz. normiranstva? Kaj morata storiti, v kolikor bo z novim letom mesečno njun dohodek npr. X+x kar je na letni ravni Y+y, za oba skupaj Z+z? Ali morata iti v sistem DDV? In glede normiranstva, ali se njuna prometa seštevata, in bosta tako presegla trenutno mejo 50.000,00 evrov ker sta kot popoldanski s.p.? Dilema: ali sta povezani osebi ali ne, oz.v katerih situacijah oz.po katerem zakonu se smatrata kot povezani osebi?

Vidik neposredne obdavčitve

V primeru fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost, je treba za opredelitev povezanosti upoštevati določbe 16. člena Zakona o dohodnini (ZDoh-2). V tretjem odstavku 16. člena ZDoh-2 je tako določeno, da je povezana oseba družinski član ali katerakoli oseba, ki jo nadzira ali običajno nadzira zavezanec. Za družinskega člana se šteje zakonec zavezanca, prednik ali potomec zavezanca ali njegovega zakonca, zakonec prednika ali potomca zavezanca ali njegovega zakonca, bratje in sestre oziroma polbratje in polsestre ter posvojenci in posvojitelji. Za družinskega člana se šteje tudi partner oziroma partnerica, s katerim zavezanec živi v registrirani istospolni partnerski skupnosti, po zakonu, ki ureja registracijo istospolne partnerske skupnosti. Za zakonca se šteje tudi oseba, s katero zavezanec živi v dalj časa trajajoči