Danes je 15.1.2025

Input:

Nadomestni deli

8.11.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

4.5.2 Nadomestni deli

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

Definicija

S pojmom nadomestni deli v računovodstvu razumemo dele opredmetenih osnovnih sredstev v lasti ali finančnem najemu, ki imajo krajšo življenjsko dobo od samega osnovnega sredstva in jih je potrebno občasno zamenjati, ali pa so namenjeni popravilom in vzdrževanju opredmetenih osnovnih sredstev.

RAČUNOVODSKI VIDIK

Nadomestne dele opredeljuje Slovenski računovodski standard 1 – Opredmetena osnovna sredstva v točki 1.48. Nadomestni deli se kupujejo in z njimi zamenjujejo deli opredmetenih osnovnih sredstev za različne namene, ki so pogosto odvisni tudi od tehničnih okoliščin delovanja, zato se računovodsko obravnavajo v skladu z dejansko namembnostjo.

Nadomestni deli so sestavni deli opreme in se ne morejo uporabljati samostojno.

Osnovno sredstvo

Nadomestni deli večjih vrednosti se praviloma obravnavajo kot opredmetena osnovna sredstva, ki se amortizirajo ne glede na začetek uporabe, nadomestni deli, ki se uporabljajo pri enem samem osnovnem sredstvu, pa se amortizirajo v dobi koristnosti tega sredstva.

Povečanje nabavne vrednosti

Stroški, ki nastajajo v zvezi z opredmetenim osnovnim sredstvom, povečujejo njegovo nabavno vrednost, če povečujejo njegove prihodnje koristi v primerjavi s prvotno ocenjenimi. Če se z vlaganji podaljša doba koristnosti, podjetje ustrezno spremeni (zmanjša) amortizacijsko stopnjo. Če pa se povečajo le zmogljivosti in doba koristnosti ostane nespremenjena, podjetje amortizacijo obračunava po enaki stopnji, vendar od višje nabavne vrednosti.

Material za vzdrževanje

Nadomestni deli, namenjeni popravilom ali vzdrževanju, se obravnavajo kot material za vzdrževanje, ki se ob nabavi prenese v vrednost zalog materiala, po vgraditvi pa se njihova vrednost zmanjša v breme stroškov materiala (konto 403). Menimo, da