8.1 Nagrajevanje poslovne uspešnosti
Luka Godnič, mag. posl. ved
V praksi se za nagrajevanje delovne uspešnosti uporabljajo različni izrazi (božičnica, trinajsta plača, nagrada za uspešnost, …). Ne glede na to ZDR-1 v 126. členu kot tovrstno plačilo za delo navaja le plačilo za poslovno uspešnost, če je le-to dogovorjeno s kolektivno pogodba ali pogodbo o zaposlitvi.
Pri obravnavi plačila za poslovno uspešnost je treba ločiti delovno pravni in davčni vidik. Plačilo za poslovno uspešnost Zakon o delovnih razmerjih - ZDR-1 opredeljuje kot sestavni del plače, če je tako dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.
Višina neobdavčenega dela, ki velja za izplačila od 1. 1. 2023 dalje je določena z novelo Zakona o dohodnini - ZDoh-2AA (Ur. l. RS št. 158/2022), in sicer se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja v skladu z 12. točko prvega odstavka 44. člena ne všteva do zneska 100 % povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. Za izplačila od 1. 1. 2023 dalje velja pogoj, da se plačilo za poslovno uspešnost, ki bo deležno ugodnejše davčne obravnave, lahko izplača največ dvakrat v koledarskem letu.
V skladu s tretjim odstavkom 44. člena ZDoh-2 se pri določanju zneska povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji, upošteva zadnji znan podatek Statističnega urada RS. Uradni podatek o povprečni plači je podatek, ki je objavljen v Uradnem listu RS.
Če delodajalec izplača plačilo za poslovno uspešnost v višini, ki presega višino povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji (v nadaljevanju PP), se razlika nad tem zneskom, všteva v davčno…