Danes je 22.11.2024

Input:

Naložbe v zlato, srebro in druge plemenite kovine (primeri knjiženja po SRS 2024)

29.4.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2.1.45 Naložbe v zlato, srebro in druge plemenite kovine (primeri knjiženja po SRS 2024)

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

RAČUNOVODSKI VIDIK

Med plemenite kovine sodijo zlato, srebro, platina in paladij, po širši opredelitvi pa tudi druge. Z njimi se srečujemo pri poslovanju v različnih fazah. Rude se lahko pojavljajo kot surovina in material ali trgovsko blago. V teh primerih upoštevamo zanje vsa pravila kot veljajo sicer za zaloge. Če bi jih kopali ali imeli njihova nahajališča v naravi, bi uporabljali poseben MSRP 4, ki se ukvarja z raziskovanjem in vrednotenjem rudnih bogastev. V slovenskih podjetjih pa se računovodja sreča z zlatom in drugimi plemenitimi kovinami takrat, ko ga uporablja kot material za proizvodnjo ali za nadaljnjo prodajo (predvsem izdelkov iz njega), v te namene uporabi SRS 4, včasih pa jih podjetje pridobi z namenom posedovati te kovine kot naložbo. Tako kot nalagamo denar v nepremičnine, delnice, sklade, kriptovalute...jih nekateri v zlate in srebrne palice, kovance in druge oblike. Zlato, srebro in druge kovine se lahko pojavljajo torej tudi v funkciji naložbe in zgolj o tem vidiku bomo govorili v nadaljevanju. Omenjali bomo zgolj naložbe v zlato, a pravila so enaka tudi za naložbe v druge vrste kovin.

Za naložbe v zlato poseben MSRP ne obstaja, niti ne obstaja kak člen, ki bi govoril izrecno o tovrstnih naložbah, zato je potrebno najti računovodske rešitve, ki ustrezajo oziroma so po naravi najbližje našim vrstam naložb. SRS 2024 pa naložbam v zlatu namenjajo posebno točko, in sicer določajo, da so naložbe v plemenite kovine finančne naložbe posebne narave ter zanje tudi določijo pravila merjenja.

Slovenski računovodski standardi 2024 so bili objavljeni v Uradnem listu Republike Slovenije številka 129, ki je bil izdan na dan 20.12.2023 in veljajo 1.1.2024. Za dostop do besedila