1.46 Normiranci in obračn DohDej 2021
Avtorji založbe
Prosim za pojasnilo: družba A, lastniški deleži, fizična Oseba 1 s 60%, Oseba 2 s 30%, Oseba 3 s 5%, družba D.o.o. s 5% delež. Družba A pa je lastniško povezana z družbo B, 100% lastnik te družbe je fizična Oseba 1 (s 60% deležem kapitala) družbe A, Oseba št. 1 družbe A je prodala družbi B, 5% delež. Družba a ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov. družba B pa je normiranec. V letu je družba B ustvarila dohodek, ki je višji kot to določajo predpisi, ko se lahko upoštevajo normirani stroški. Družba B nima zaposlenih oseb, ima pa pogodbo z podizvajalcem, ki je prav tako povezan z družbo A, obe družbi opravljata isto dejavnost. V novem obračunskem obdobju (v letu 2022) bo družba B ugotavljala dohodek po dejanskih prihodkih in odhodkih. Vprašanje: kaj to pomeni za izračun davčne osnove v letu 2021, z vidika povezanosti obeh družb. Na kaj moramo biti posebej pozorni, kako sploh pravilno ravnati.
48. člen Zakona o dohodnini (ZDoh-2), določa, da lahko zavezanec pri ugotavljanju davčne osnove davčnega leta upošteva normirane odhodke v višini, določeni v 59. členu tega zakona, če priglasi ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek, in njegovi prihodki iz dejavnosti, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, v davčnem letu pred tem davčnim letom,
- ne presegajo 50.000 EUR ali
- ne presegajo 100.000 evrov in je bila pri zavezancu v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obvezno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev,
če ni z drugimi določbami tega člena ali zakonom drugače določeno.
V prihodke se štejejo tudi prihodki iz dejavnosti povezanih oseb, kot so določene v 16. členu ZDoh-2, razen če zavezanec dokaže, da glavni ali eden od glavnih razlogov za shemo poslovanja ni izpolnjevanje pogojev za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov.
Zakonska določba, ki to ureja je takšna, da enoznačnega odgovora ni in se situacija presoja od primera do primera z upoštevanjem vseh dejstev in okoliščin. FURS namreč v svojih pojasnilih navaja, da ni nujno da se prihodki povezanih podjetij seštevajo za presojo do upravičenosti do obdavčitve na osnovi normiranih…