Dne 13. 7. 2015 je Državni zbor sprejel novelo ZGD-1I, ki je pričela veljati 8. 8. 2015, nekatere določbe pa se bodo pričele uporabljati s 1. 1. 2016. Vsebino novele lahko razdelimo na tri bistvene dele: bilančni del, ki v slovenski red prenaša t.i. "računovodsko direktivo", del, ki zaostruje pogoje pri ustanavljanju in veriženju podjetij ter del, ki spreminja nekatere druge določbe trenutno veljavnega Zakona o gospodarskih družbah ZGD-1.
Predvatelj Ivan Kranjec tako v videu predstavlja vse tri bistvene dele novele. Uvodoma na kratko pove, zakaj in kako je bila sprejeta novela, nato pa prične s podrobnejšo predstvitvijo bilančnega dela.
Tukaj med drugimi izpostavi nova merila za presojanje velikosti družb ter pogoje za prerazporeditev v nove razrede, za katere družbe je obvezna konsolidacija, manjše spremembe pri poimenovanju postavk v bilanci stanja ter popolnoma spremenjen 67. člen, ki ima odslej kar 13 daljših odstavkov namesto dosedanjih 2 krajših. V drugem delu predavatelj podrobneje opiše in pojasni ostrejše pogoje pri ustanavljanju in veriženju podjetij, ki jih prinaša novela, in tudi izpostavi, kdo po novem ne more postati ustanovitelj, družbenik in podjetnik.
Zadnji, tretji del je posvečen drugim pomembnim spremembam novele ZGD-1I, ki se med drugim nanašajo na prokuriste, sprememb glede imena firme, prenosu podjetja s.p. na fizično osebo, delitev dobička v d. n. o., strožje pogoje za predstavitev in preverbo podjetniških pogodb, pa tudi na novo dodane prekrške ter višino globe, ki je odslej vezana na velikost družbe.
Kazalo vsebine:
- Splošno o noveli ZGD-1I
- Bilančni del
- Ostrejši pogoji pri ustanavljanju in veriženju podjetij
- Ostale pomembne novosti novele ZGD-1I
Predavatelj:
mag. Ivan Kranjec je magister pravnih znanosti, kot davčni svetovalec pa deluje že od leta 2007.Trenutno je kot davčni svetovalec zaposlen v družbi CMS REICH-ROHRWIG HAINZ, pravno svetovanje d. o. o., kjer se posveča predvsem področju transfernih cen in DDV, svetuje pa tudi na področju davka od dohodkov pravnih oseb in dohodnine. Pri svojem delu je nenehno v stiku s pravno tematiko, predvsem na področju mednarodnega, statusnega in delovnega prava. Z omenjenih področij za založbo Verlag Dashöfer tudi redno objavlja strokovne članke, predava na seminarjih ter odgovarja na vprašanja naročnikov.