Danes je 15.1.2025

Input:

Oddajanje dela poslovnega prostora v najem oz. souporabo

16.4.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

2019.08.2.5 Oddajanje dela poslovnega prostora v najem oz. souporabo

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Davčna zavezanka za DDV, kozmetičarka, je kupila poslovni prostor (kozmetični salon) za opravljanje kozmetične dejavnosti. Od nakupa tega prostora si je tudi odbijala DDV. Sedaj bi rada del kozmetičnega salona (mizo in stol) dala v najem oz. v souporabo drugemu s. p., ki bi izvajal zgolj manikuro. Ta s p. ni identificiran za DDV.

Lahko kozmetičarka izdaja račune temu s.p. kot uporabnino, se pravi z DDV? Ali mora nujno to transakcijo obravnavati kot najemnino? Kozmetičarka bi se rada izognila oproščeni dejavnosti, saj bi v tem primeru morala ugotavljati odbitni delež DDV.

Uvodoma velja še posebej opozoriti na drugi in tretji odstavek 74. člena ZDavP-2. Skladno s slednjima navidezni pravni posli ne vplivajo na obdavčenje. Če navidezni pravni posel prikriva drug pravni posel, je za obdavčenje merodajen prikrit pravni posel. Z izogibanjem ali zlorabo drugih predpisov se ni mogoče izogniti uporabi predpisov o obdavčenju. Če se ugotovi takšno izogibanje ali zloraba, se šteje, da je nastala davčna obveznost, kakršna bi nastala ob upoštevanju razmerij, nastalih na podlagi gospodarskih (ekonomskih) dogodkov.

Tudi v izogib zgoraj navedenim posledicam se je treba pred sklepanjem vsakega posla zavedati, da so DDV implikacije le posledica dejanskega stanja, nikakor pa ne gre vsebino dejanskega stanja prilagajati z