Danes je 3.1.2025

Input:

Odgovori glede knjiženja in poročanja

21.8.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

2024.08.2.1 Odgovori glede knjiženja in poročanja

Erika Režek, davčna svetovalka

Naše podjetje gradi nov skladiščno poslovni prostor, katerega planiramo dokončati do konca leta 2024. Sedanji poslovni prostor (pisarne) nameravamo konec leta prodati in se preseliti na novo lokacijo. Pred poslovnim prostorom je parkirno mesto. Računovodska vrednost parkirnega mesta je X evrov. Parkirno mesto bo tudi predmet prodaje. Poslovni prostor (pisarne) smo kupili mm. llll. Pri nakupu smo uveljavljali vstopni DDV. Sedanja neodpisana vrednost poslovnega prostora znaša Xx evrov. Poslovni prostor bomo prodali davčnemu zavezancu z ID številko za DDV (obračunan bo 22-% DDV). Razlika med neodpisano vrednostjo poslovnega prostora in tržno oziroma pogodbeno vrednostjo bo predmet DDPO.

1. Ali moramo pri zgoraj opisani prodaji obravnavati še kakšen dodaten vidik obdavčitve?

2. Ali je prodaja parkirnega mesta in poslovnega prostora z davčnega vidika enako obravnavana?

3. V kolikor je mogoče, vas prosim za shemo knjiženja poslovnega dogodka.

V primeru, da boste prodali poslovni in parkirni prostor, od katerega ste pri nabavi odbili vstopni DDV in ga boste pri prodaji obračunali, ker kupec izpolnjuje pogoje tako, da ima pravico do celotnega odbitka, je taka transakcija skladna z določili DDV zakonodaje (70. člen Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1).

Razlika med knjigovodsko in prodajno vrednostjo gre v prihodek.

Po našem mnenju je z davčnega vidika prodaja parkirnega in poslovnega prostora obravnavana enako.

Knjiženje izločitve oziroma prodaje osnovnega sredstva:

1. konto 040 v kredit nabavna vrednost osnovnega sredstva,

2. konto 050 v kredit amortizacija do dneva prodaje (protikonto 430),

3. konto 050 v debet popravek vrednosti in obračunana amortizacija do prodaje,

4. izstavljen račun v debet konta 120 in v kredit konta 260 (razlika je v debet oziroma kredit prevrednotenje).

Predhodno navedeno točko 1 in 3 opravite v enem koraku. Razliko med kontoma 040 in 050 knjižite na prevrednotovalni poslovni odhodek oziroma, če gre za prodajo po višji vrednosti, kot je ta razlika, v storno.

Zanima me, v kolikor so izpolnjeni pogoji za revizijo po mednarodnih standardih v letu 2024, ali moramo v letu 2025 oddati revidirana letna poročila ali v letu 2026?

Naj najprej poudarimo, da se poslovno leto lahko razlikuje od koledarskega leta. Če je v vašem primeru poslovno leto enako koledarskemu letu, potem po našem mnenju velja, da se bo skladno z v nadaljevanju navedenim določilom Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) revizijsko poročilo moralo po našem mnenju oddati v letu 2025, če kot pišete, so v letu 2024