Danes je 15.1.2025

Input:

Odpoved pogodbe o zaposlitvi (delovnopravni vidik)

18.7.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj .

Kako se določi višina osnove za odpravnino, če je bil delavec pred upokojitvijo, potekom pogodbe o zaposlitvi ali pred odpovedjo iz poslovnih razlogov v zadnjih treh mesecih delno bolniški?

 

Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, s spremembami, v nadaljevanju: ZDR-1) v prvem odstavku 108. člena določa, da je delodajalec, ki odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, dolžan izplačati delavcu odpravnino. Osnova za izračun odpravnine je povprečna mesečna plača, ki jo je prejel delavec ali ki bi jo prejel delavec, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo.

Delavcu se tako, skladno s citirano določbo, odpravnina določi, tako kot, če bi delal, ne glede na to, da je bil v zadnjih treh mesecih delno na bolniški.

Skladno z drugim odstavkom 108. člena ZDR-1 delavcu pripada odpravnina v višini: (i) 1/5 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do deset let, (ii) 1/4 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot deset let do 20 let, (iii) 1/3 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot 20 let.

 

Zaposlena se vrne s porodniškega dopusta z željo, da bi koristila skrajšan delovni čas (6ur/dan) do končanja 1. razreda otroka. Ali lahko delodajalec željo odkloni oz. v nasprotnem primeru ali lahko delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi, ker potrebuje nekoga za 8 ur in je nemogoče kombinirati oz. dobiti nekoga za 2