Danes je 5.1.2025

Input:

Pojasnilo 2 po MSRP za leto 2024 Osnove za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in pomembne računovodske usmeritve

20.11.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 49 minut

5.7.1.6.2 Pojasnilo 2 po MSRP za leto 2024 Osnove za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in pomembne računovodske usmeritve

Ingrid Zadel

Osnove za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in pomembne računovodske usmeritve

     
    2A.    OSNOVE ZA PRIPRAVO   
MRSP 10 (16)    (i)    Izjava o skladnosti   
        Računovodski izkazi so sestavljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja, kot jih je sprejela Evropska unija (v nadaljevanju »MSRP«) ter s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega poročanja (v nadaljevanju ”OPMSRP”) in jih je sprejela tudi Evropska unija, z Zakonom o gospodarskih družbah (v nadaljevanju »ZGD-1«).  
        Na dan bilance stanja glede na proces potrjevanja standardov v Evropski uniji v računovodskih usmeritvah družbe ni razlik med uporabljenimi MSRP in MSRP, ki jih je sprejela Evropska unija.  
        Uprava podjetja XYZ, d.d., je konsolidirane računovodske izkaze odobrila 1. marca 2024.  
MRS 1 (112)(a), (117)(a)    (ii)    Podlage za merjenje   
        Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih inštrumentih, finančnih inštrumentih, merjenih po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa in finančnih inštrumentih, merjenih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pri katerih je upoštevana poštena vrednost.  
        Metode, uporabljene za merjenje poštene vrednosti, so opisane v pojasnilu 4 MERJENJE POŠTENE VREDNOSTI  
        Pri pripravi konsolidiranega izkaza finančnega položaja se posamezne postavke sredstev in obveznosti razvrščene po skupinah, in sicer glede na njihovo naravo in v vrstnem redu njihove udenarljivosti oziroma zapadlosti v plačilo. V dodatnih razkritjih so predstavljeni kratkoročna in nekratkoročna sredstva ter kratkoročne in nekratkoročne obveznosti kot ločene postavke, odvisno od tega, ali se pričakuje, da bodo plačani ali poravnani v največ dvanajstih mesecih po datumu izkaza finančnega položaja (kratkoročna) ali v več kakor dvanajstih mesecih po datumu izkaza finančnega položaja (nekratkoročna).  
        Finančna sredstva in obveznosti so v izkazu finančnega položaja pobotani samo v primeru, ko za to obstajata pravna pravica in namen neto poravnave ali istočasna realizacija sredstva ter poravnava obveznosti. Prihodki in odhodki niso pobotani v izkazu poslovnega izida, razen če tako določajo standardi ali pojasnila.  
        Letno poročilo sprejme uprava, potrdi pa ga nadzorni svet. Če nadzorni svet ne potrdi letnega poročila, ga obravnava skupščina delničarjev. Skupščina delničarjev odloča tudi o delitvi bilančnega dobička.  
    (iii)    Funkcijska in predstavitvena valuta   
        Konsolidirani računovodski izkazi so predstavljeni v evrih, v funkcijski valuti obvladujočega podjetja. Vse računovodske informacije, izražene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot, razen v primerih, ko je to posebej navedeno.  
MRS 1 (40A), (10)(f), (38), (38A)       Za vse prikazane zneske v konsolidiranih računovodskih izkazih tekočega obdobja so predstavljene primerjalne informacije iz predhodnega obdobja.  
        Če skupina uporabi računovodsko usmeritev za nazaj, predstavi tretji konsolidiran izkaz finančnega položaja s stanjem na začetku predhodnega obdobja, naredi preračun postavk v računovodskih izkazih za nazaj ali prerazvrsti postavke v računovodskih izkazih.  
MRS 1 (119)    2B.    NAČELA KONSOLIDACIJE IN OBRAČUN S KAPITALSKO METODO   
        (a) Odvisna podjetja  
(MSPR10č19)       Konsolidirani računovodski izkazi obsegajo računovodske izkaze obvladujoče družbe ZXY, d.d., in odvisnih družb na dan poročanja. Pri sestavljanju konsolidiranih računovodskih izkazov so bile uporabljene enotne računovodske usmeritve za podobne posle in druge poslovne dogodke v podobnih okoliščinah. V primeru nekonsistentnosti računovodskih usmeritev so v konsolidiranih računovodskih izkazih narejeni ustrezni popravki.  
(MSRP10č7, MSRP10č20, MSRP10č25)       Odvisne družbe so subjekti ( vključno s strukturiranimi subjekti) , ki jih skupina obvladuje. Skupina obvladuje družbo, če je skupina izpostavljena, ali ima pravico do spremenljivih donosov iz sodelovanja z družbo in ima možnost vplivati na te donose prek svoje moči na podjetje . Odvisne družbe so vključena v popolno konsolidacijo od dne , ko je obvladovanje preneseno na skupino in so iz nje izključena, ko skupina izgubi obvladovanje v podjetju.  
(MSPR10č21)       Vsa medsebojna stanja in dogodki, vključno z neiztrženimi dobički in izgubami, ki izhajajo iz notranjih poslov znotraj skupine, so popolnoma izločeni.  
(MSPR10č24)       Kapital neobvladujočih lastnikov predstavlja delež rezultata in neto sredstev, ki niso v lasti skupine in je predstavljen ločeno v izkazu poslovnega izida in v kapitalu konsolidirane bilance stanja (ločeno od kapitala obvladujočega lastnika). Nakup kapitala neobvladujočih lastnikov je obračunan v skladu s predpostavko, da konsolidirani izkazi predstavljajo ekonomsko celoto, zato je razlika med nakupno ceno in knjigovodsko vrednostjo kupljenega neobvladujočega kapitala pripoznana neposredno v kapitalu.  
        ( ii ) Spremembe lastniških deležev v odvisnih družbah, brez spremembe v obvladovanju  
(MSRP10č23)       Posli z neobvladujočimi deleži, ki nimajo za posledico izgubo obvladovanja, se obračunajo kot transakcije z lastniškim kapitalom (tj. transakcije z lastniki). Razlika med pošteno vrednostjo vsakega plačanega in pridobljenega deleža v knjigovodski vrednosti neto sredstev odvisne družbe se evidentira v kapitalu. Prav tako se v kapitalu pripoznajo dobički ali izgube, nastali pri odtujitvi neobvladujočega deleža.  
        (iii) Izguba obvladovanja  
(MSRP10 (25), (B98), (B101)       Ko skupina izgubi obvladovanje odvisne družbe, vse zadržane deleže v nekdanjem odvisni družbi izmeri po pošteni vrednosti na datum izgube obvladovanja in pripozna dobiček ali izgubo, ki v izkazu poslovnega izida. Vse zneske, prej pripoznane v drugem vseobsegajočem donosu v zvezi z navedenim odvisnim podjetjem, skupina prerazvrsti iz lastniškega kapitala v poslovni izid, če bi jih tako prerazvrstila ob odtujitvi zadevnih sredstev ali obveznosti, oziroma neposredno v preneseni poslovni izid.  
        (iv) Pridružena podjtja  
(MRS1 (119) (d) MRS 28 (5), (10))       Pridruženo podjetje je podjtje, nad katerim ima skupina pomemben vpliv, to je neposredno ali posredno (npr. prek odvisnih družb) 20 odstotkov do 50 odstotkov glasovalne moči.  
        Naložbe v pridružene družbe so obračunane po kapitalski metodi, kjer se finančna naložba najprej pripozna po nabavni vrednosti, v nadaljevanju se knjigovodska vrednost poveča ali zmanjša, da se pripozna naložbenikov delež v poslovnem izidu, ki nastane po datumu pridobitve naložbe. V vrednost naložbe se vključi tudi ob pridobitvi ugotovljeno dobro ime.  
(MRS 28č25)       Če se lastniški delež skupine v pridruženi družbi zmanjša, vendar skupina obdrži pomemben vpliv, se delež dobička ali izgube, ki je bil prej pripoznan v drugem vseobsegajočem donosu, prerazvrsti v poslovni izid, v primeru, če se dobiček ali izgubo prerazvrsti v poslovni izid ob odtujitvi zadevnih sredstev ali obveznosti.  
(MRS 28č38 , 28č39)       Če je delež skupine v izgubah pridružene družbe enak ali večji od njenega deleža v pridruženi družbi, vključno z nezavarovanimi dolgoročnimi terjatvami ali posojili, preneha pripoznavati svoj delež v nadaljnjih izgubah, razen če obstajajo pravne ali posredne obveze ali je opravila plačila v imenu pridružene družbe.  
(MRS 28č40 , 28č42)       Skupina na vsak datum poročanja oceni, ali obstajajo nepristranski dokazi, da je naložba v pridruženo družbo oslabljena. Kadarkoli se izkaže, da je naložba morda oslabljena, se njena nadomestljiva vrednost primerja z njeno knjigovodsko vrednostjo in izguba se pripozna v izkazu poslovnega izida v postavki finančni odhodki iz naložb v pridružene družbe.  
(MRS 28č28 , 28č34)       Dobički in izgube, ki izhajajo iz transakcij nabave in prodaje med skupino in pridruženo družbo so pripoznani v računovodskih izkazih skupine le do obsega deležev nepovezanih naložbenikov v pridruženo družbo. Nerealizirani odhodki so izločeni, razen če so omenjene transakcije dokaz za zmanjšanje čiste iztržljive vrednosti sredstev, ki se prodajo ali kupijo. Skupina uporablja za pridružene družbe enotne računovodske usmeritve za podobne transakcije in druge poslovne dogodke v podobnih okoliščinah.  
MRS 1 (119)    2C.    POSLOVNI SEGMENTI   
(MRS 1č119, MSRP8č5 (b ))       Poslovni segmenti so predstavljeni na način, ki je skladen s pravili notranjega poročanja in s tem, da poslovne rezultate odseka redno pregleduje vodstveni delavec, ki sprejema poslovne in strateške odločitve za dodeljevanje sredstev v določen odsek, in ocenjuje uspešnost poslovanja.  
MRS 1 (119)    2D.    PRERAČUN TUJIH VALUT   
MRS 1 (17), (9), (18)       Posli v tuji valuti so v začetku pripoznani v funkcionalni valuti in preračunani po tečaju funkcionalne valute na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti v tuji valuti so preračunana po tečaju funkcionalne valute na dan poročanja. Vse razlike, ki izhajajo iz preračuna tujih valut, se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Nedenarna sredstva in obveznosti, ki so izmerjena po izvirni vrednosti v tuji valuti, so pretvorjena po tečaju funkcionalne valute na dan posla. Nedenarna sredstva in obveznosti, ki so izmerjena po pošteni vrednosti v tuji valuti, so pretvorjena po menjalnih tečajih na dan, ko je bila poštena vrednost določena.  
MRS 1 (51)(d), (30)       Na dan poročanja so izkazi navedenih odvisnih podjetij preračunani v poročevalno valuto skupine. Za bilanco stanja je uporabljen tečaj na dan poročanja, medtem ko je za izkaz poslovnega izida uporabljen povprečni tečaj skozi celotno poslovno leto. Tečajne razlike, ki izhajajo iz preračuna funkcionalne valute v poročevalno valuto, so pripoznane neposredno v kapitalu do trenutka odprodaje odvisnega podjetja, ko se nabrani znesek tečajnih razlik prenese v izkaz poslovnega izida.  
MRS 1 (119)    2E.    PRIPOZNANJE PRIHODKOV   
        Skupina ustvarja prihodke od prodaje s prodajo blaga in storitev, ki se bodIsi prodajajo samostojno bodisi skupaj kot paket blaga in storitev.  
    (i)    Variabilno nadomestilo   
MSRP 15 (46),(50),(56),(119)(a),(c),(123)(a),(125)       Skupina pripozna prihodke od prodaje blaga, merjenega po pošteni vrednosti prejetega nadomestila ali terjatev, z upoštevanjem ocene variabilnega nadomestila, popustov, rabatov, povračil, dobropisov, znižanj cene, spodbud, dodatkov za uspešnost, penalov ali podobnih postavk.