Danes je 25.11.2024

Input:

Pojasnilo 2 po MSRP za leto 2021 Osnove za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in pomembne računovodske usmeritve

28.10.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 46 minut

5.7.1.6.2 Pojasnilo 2 po MSRP za leto 2021 Osnove za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in pomembne računovodske usmeritve

Ingrid Zadel

Osnove za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov in pomembne računovodske usmeritve

   
   2A.  OSNOVE ZA PRIPRAVO  
MRSP 10 (16)  (i)  Izjava o skladnosti  
      Računovodski izkazi so sestavljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja, kot jih je sprejela Evropska unija (v nadaljevanju »MSRP«) ter s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega poročanja (v nadaljevanju ”OPMSRP”) in jih je sprejela tudi Evropska unija, z Zakonom o gospodarskih družbah (v nadaljevanju »ZGD-1«).    
      Na dan bilance stanja glede na proces potrjevanja standardov v Evropski uniji v računovodskih usmeritvah družbe ni razlik med uporabljenimi MSRP in MSRP, ki jih je sprejela Evropska unija.    
      Uprava podjetja XYZ, d.d., je konsolidirane računovodske izkaze odobrila 1. marca 2021.    
MRS 1 (112)(a), (117)(a)  (ii)  Podlage za merjenje  
      Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih inštrumentih, finančnih inštrumentih, merjenih po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa in finančnih inštrumentih, merjenih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pri katerih je upoštevana poštena vrednost.    
      Metode, uporabljene za merjenje poštene vrednosti, so opisane v pojasnilu 4 MERJENJE POŠTENE VREDNOSTI    
      Pri pripravi konsolidiranega izkaza finančnega položaja se posamezne postavke sredstev in obveznosti razvrščene po skupinah, in sicer glede na njihovo naravo in v vrstnem redu njihove udenarljivosti oziroma zapadlosti v plačilo. V dodatnih razkritjih so predstavljeni kratkoročna in nekratkoročna sredstva ter kratkoročne in nekratkoročne obveznosti kot ločene postavke, odvisno od tega, ali se pričakuje, da bodo plačani ali poravnani v največ dvanajstih mesecih po datumu izkaza finančnega položaja (kratkoročna) ali v več kakor dvanajstih mesecih po datumu izkaza finančnega položaja (nekratkoročna).    
      Finančna sredstva in obveznosti so v izkazu finančnega položaja pobotani samo v primeru, ko za to obstajata pravna pravica in namen neto poravnave ali istočasna realizacija sredstva ter poravnava obveznosti. Prihodki in odhodki niso pobotani v izkazu poslovnega izida, razen če tako določajo standardi ali pojasnila.    
      Letno poročilo sprejme uprava, potrdi pa ga nadzorni svet. Če nadzorni svet ne potrdi letnega poročila, ga obravnava skupščina delničarjev. Skupščina delničarjev odloča tudi o delitvi bilančnega dobička.    
   (iii)  Funkcijska in predstavitvena valuta  
      Konsolidirani računovodski izkazi so predstavljeni v evrih, v funkcijski valuti obvladujočega podjetja. Vse računovodske informacije, izražene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot, razen v primerih, ko je to posebej navedeno.    
MRS 1 (40A), (10)(f), (38), (38A)       Za vse prikazane zneske v konsolidiranih računovodskih izkazih tekočega obdobja so predstavljene primerjalne informacije iz predhodnega obdobja.    
      Če skupina uporabi računovodsko usmeritev za nazaj, predstavi tretji konsolidiran izkaz finančnega položaja s stanjem na začetku predhodnega obdobja, naredi preračun postavk v računovodskih izkazih za nazaj ali prerazvrsti postavke v računovodskih izkazih.    
   (iv)  Novi in dopolnjeni standardi, ki jih je skupina uporabila  
MRS 1 (116), (117)(a)       Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni na osnovi računovodskih usmeritev, prikazanih v nadaljevanju. Uporabljene računovodske usmeritve so enake kot v preteklih letih, z izjemo novo sprejetih standardov in interpretacij, ki so navedene v nadaljevanju.    
 MRS 8 (28)       Spremembe MSRP 3: Poslovne združitve – Opredelitev poslovnega subjekta Dopolnjena opredelitev poslovnega subjekta vnaša podrobnejša sodila za presojanje, ali gre za poslovni subjekt in se obravnava kot poslovna združitev oziroma ali gre za nakup sredstev in se ne obravnava kot poslovna združitev. Spremembe veljajo za poslovne združitve, pri katerih je datum prevzema v obdobju prvega letnega poročanja z začetkom 1. januarja 2021 ali kasneje, in za prevzem sredstev ob začetku tega obdobja ali kasneje. Poslovodstvo je ocenilo vpliv in presodilo, da ni pomembnega vpliva na računovodske izkaze.  
      Temeljni okvir za računovodsko poročanje (Temeljni okvir) Dopolnitve temeljnega okvira ne spreminjajo standardov, določajo celovit koncept računovodskega poročanja, določanja standardov, navodil za pripravljavljanje računovodskih usmeritev in lažje razumevanje in interpretacijo standardov. Na podlagi temeljnega okvirja podjetja sprejemajo svoje računovodske usmeritve takrat, kadar določene transakcije ne obravnava noben MSRP. Vključuje nekatere nove opredelitve, posodobljena merila za za sredstva in obveznosti ter pojasnjuje nekatere pomembne zasnove. Za pripravljavce, ki svoje računovodske usmeritve sprejemajo na podlagi temeljnega okvira, velja prenovljen temeljni okvir za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2021 ali kasneje. Poslovodstvo je ocenilo vpliv in presodilo, da ni pomembnega vpliva na računovodske izkaze.  
      Spremembe MRS 1 Predstavljanje računovodskih izkazov in MRS 8 Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake - Opredelitev izraza ”bistven“. Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2021 ali pozneje. Spremembe opredeljujejo izraz ”bistven“ in določajo način njegove uporabe. Podjetja morajo presoditi, ali so informacije, bodisi posamično bodisi v kombinaciji z drugimi informacijami, bistvene v okviru njegovih računovodskih izkazov kot celote. Opredelitev nepopravljalnih dogodkov po poročevalskem obdobju kot bistvene se zahteva v primeru, ko je mogoče upravičeno pričakovati, da bo nerazkritje vplivalo na odločitve uporabnikov računovodskih izkazov, ki jih sprejmejo na podlagi teh računovodskih izkazov. Poslovodstvo je ocenilo vpliv in presodilo, da ni pomembnega vpliva na računovodske izkaze.  
      Spremembe MSRP 9, MRS 39, MSRP 7 - Reforma referenčnih obrestnih mer  
  Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2021 ali pozneje. Nanašajo se na določila v vseh treh MSRP, ki obravnavajo računovodsko poročanje v obdobju pred zamenjavo obstoječo referenčno obrestno mero z nadomestno obrestno mero, skoraj netvegano obrestno mero.  
      Spremembe MSRP 9 in MRS 39 se nanašajo na obračunavanje varovanja pred tveganjem, pri katerih ima reforma referenčne obrestne mere neposreden vpliv, uporabi začasno olajšavo in v obdobju negotovosti pred zamenjavo obstoječe referenčne obrestne mere z nadomestno obrestno mero, nadaljuje s pripoznanjem računovodskega varovanja pred tveganjem.  
      Spremembe MSRP 7 dodaja zahteve za razkritja v povezavi z reformo referenčne obrestne mere, kot so razmerja varovanja pred tveganjem, obseg izpostavljenosti tveganju, na katerega neposredno vpliva reforma referenčnih obrestnih mer, priprava na prehod na netvegano obrestno mero.  
      Poslovodstvo je ocenilo vpliv in presodilo, da ni pomembnega vpliva na računovodske izkaze.  
       
      (v) Novi standardi in pojasnila, ki jih skupina še ni uporabila  
MRS 8 (30),(31)       Skupina ni predčasno uporabila nobenega standarda MSRP, ki bi bil izdan in še ne v veljavi.    
MRS 1 (119)  2B.  NAČELA KONSOLIDACIJE IN OBRAČUN S KAPITALSKO METODO  
      (a) Odvisna podjetja    
(MSPR10č19)       Konsolidirani računovodski izkazi obsegajo računovodske izkaze obvladujoče družbe ZXY, d.d., in odvisnih družb na dan poročanja. Pri sestavljanju konsolidiranih računovodskih izkazov so bile uporabljene enotne računovodske usmeritve za podobne posle in druge poslovne dogodke v podobnih okoliščinah. V primeru nekonsistentnosti računovodskih usmeritev so v konsolidiranih računovodskih izkazih narejeni ustrezni popravki.    
(MSRP10č7, MSRP10č20, MSRP10č25)       Odvisne družbe so subjekti ( vključno s strukturiranimi subjekti) , ki jih skupina obvladuje. Skupina obvladuje družbo, če je skupina izpostavljena, ali ima pravico do spremenljivih donosov iz sodelovanja z družbo in ima možnost vplivati na te donose prek svoje moči na podjetje . Odvisne družbe so vključena v popolno konsolidacijo od dne , ko je obvladovanje preneseno na skupino in so iz nje izključena, ko skupina izgubi obvladovanje v podjetju.    
(MSPR10č21)       Vsa medsebojna stanja in dogodki, vključno z neiztrženimi dobički in izgubami, ki izhajajo iz notranjih poslov znotraj skupine, so popolnoma izločeni.    
(MSPR10č24)       Kapital neobvladujočih lastnikov predstavlja delež rezultata in neto sredstev, ki niso v lasti skupine in je predstavljen ločeno v izkazu poslovnega izida in v kapitalu konsolidirane bilance stanja (ločeno od kapitala obvladujočega lastnika). Nakup kapitala neobvladujočih lastnikov je obračunan v skladu s predpostavko, da konsolidirani izkazi predstavljajo ekonomsko celoto, zato je razlika med nakupno ceno in knjigovodsko vrednostjo kupljenega neobvladujočega kapitala pripoznana neposredno v kapitalu.    
      ( ii ) Spremembe lastniških deležev v odvisnih družbah, brez spremembe v obvladovanju    
(MSRP10č23)       Posli z neobvladujočimi deleži, ki nimajo za posledico izgubo obvladovanja, se obračunajo kot transakcije z lastniškim kapitalom (tj. transakcije z lastniki). Razlika med pošteno vrednostjo vsakega plačanega in pridobljenega deleža v knjigovodski vrednosti neto sredstev odvisne družbe se evidentira v kapitalu. Prav tako se v kapitalu pripoznajo dobički ali izgube, nastali pri odtujitvi neobvladujočega deleža.    
      (iii) Izguba obvladovanja