5.7.1.6.7 Pojasnilo 7 po MSRP za leto 2023 Cilji in politika upravljanja tveganj
Ingrid Zadel
7. Cilji in politika upravljanja tveganj
Celovit sistem upravljanja tveganj zagotavlja uresničevanje strateških ciljev skupine in je temeljni del sistema upravljanja skupine. Sistem upravljanja tveganj zagotavlja pravočasno prepoznavanje vseh pomembnih tveganj ter načine obvladovanja posameznih tveganj oziroma izpostavljenosti.
Dejavnost skupine je izpostavljena različnim oblikam finančnih tveganj, ki jih ustrezne službe v skupini redno spremljajo in se nanje pravočasno odzivajo. Celotna dejavnost upravljanja s tveganji v skupini se osredotoča na tveganja, ki izhajajo iz nepredvidljivih finančnih trgov in skuša minimizirati potencialne škodljive vplive na finančno uspešnost skupine. Skupina uporablja različne instrumente varovanja pred tveganji. (MSRP 7 (31)
V letu 2022 je skupina nadaljevala z izvajanjem usklajene finančne politike s poenotenjem finančnega poslovanja na področjih upravljanja finančnih tveganj, sodelovanja z bankami, zavarovalnicami ter ostalimi finančnimi institucijami. Obvladujoče podjetje XYZ, d.d. po predhodni uskladitvi z odvisnimi podjetji, izvaja enotno finančno politiko do bank in finančnih institucij za celotno skupino s ciljem optimiziranja upravljanja z denarnimi sredstvi. (MSRP 7 (21A) (a))
V konsolidiranih računovodskih izkazih pripoznani primarni finančni inštrumenti so denar in denarni ustrezniki, poslovne in druge terjatve, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti iz poslovanja, finančne naložbe, najeta posojila ter izvedeni finančni inštrumenti. Osnovni namen najemanja posojil in kreditov je pridobiti ustrezna finančna sredstva, ki so potrebna za poslovanje skupine in ustvarjanje ustrezne donosnosti. Skupina uporablja izvedene finančne instrumente obrestne mere z namenom varovanja obrestnega tveganja, ki izhaja iz naslova zagotavljanja ustreznih finančnih virov. Najpomembnejše vrste tveganj v zvezi s finančnimi instrumenti skupine predstavljajo tržno tveganje, obrestno tveganje, likvidnostno tveganje, valutno tveganje, kreditno tveganje in tveganje sprememb tržnih cen finančnih naložb.
Če so izpolnjena vsa ustrezna merila, se za odpravljanje računovodske neusklajenosti med instrumentom za varovanje pred tveganjem in varovano postavko uporablja obračunavanje varovanja pred tveganjem. (MSRP 7 (21A) (C)
Čisti poslovni izid je bolj občutljiv na gibanje deviznih tečajev letu 2023 kot v letu 2022 zaradi povečanega obsega posojil, denominiranih v ameriških dolarjih. Kapital je bolj občutljiv na gibanje deviznih tečajev v letu 2023 kot v letu 2022 zaradi višjega zneska valutnih terminskih pogodb.
Izpostavljenost skupine do sprememb drugih menjalnih tečajev ni bistvena.