Danes je 25.11.2024

Input:

Pojasnilo 7 po MSRP za leto 2021 Cilji in politika upravljanja tveganj

28.10.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 47 minut

5.7.1.6.7 Pojasnilo 7 po MSRP za leto 2021 Cilji in politika upravljanja tveganj

Ingrid Zadel

7. Cilji in politika upravljanja tveganj

Celovit sistem upravljanja tveganj zagotavlja uresničevanje strateških ciljev skupine in je temeljni del sistema upravljanja skupine. Sistem upravljanja tveganj zagotavlja pravočasno prepoznavanje vseh pomembnih tveganj ter načine obvladovanja posameznih tveganj oziroma izpostavljenosti.

Dejavnost skupine je izpostavljena različnim oblikam finančnih tveganj, ki jih ustrezne službe v skupini redno spremljajo in se nanje pravočasno odzivajo. Celotna dejavnost upravljanja s tveganji v skupini se osredotoča na tveganja, ki izhajajo iz nepredvidljivih finančnih trgov in skuša minimizirati potencialne škodljive vplive na finančno uspešnost skupine. Skupina uporablja različne instrumente varovanja pred tveganji. (MSRP 7 (31)

V letu 2021 je skupina nadaljevala z izvajanjem usklajene finančne politike s poenotenjem finančnega poslovanja na področjih upravljanja finančnih tveganj, sodelovanja z bankami, zavarovalnicami ter ostalimi finančnimi institucijami. Obvladujoče podjetje XYZ, d.d. po predhodni uskladitvi z odvisnimi podjetji, izvaja enotno finančno politiko do bank in finančnih institucij za celotno skupino s ciljem optimiziranja upravljanja z denarnimi sredstvi. (MSRP 7 (21A) (a))

V konsolidiranih računovodskih izkazih pripoznani primarni finančni inštrumenti so denar in denarni ustrezniki, poslovne in druge terjatve, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti iz poslovanja, finančne naložbe, najeta posojila ter izvedeni finančni inštrumenti. Osnovni namen najemanja posojil in kreditov je pridobiti ustrezna finančna sredstva, ki so potrebna za poslovanje skupine in ustvarjanje ustrezne donosnosti. Skupina uporablja izvedene finančne instrumente obrestne mere z namenom varovanja obrestnega tveganja, ki izhaja iz naslova zagotavljanja ustreznih finančnih virov. Najpomembnejše vrste tveganj v zvezi s finančnimi instrumenti skupine predstavljajo tržno tveganje, obrestno tveganje, likvidnostno tveganje, valutno tveganje, kreditno tveganje in tveganje sprememb tržnih cen finančnih naložb.

MSRP 7 (21A)(a), (21C), (32), (33)  7(i)  Prikaz upravljanja finančnih tveganj     
  V spodnji tabeli so prikazana tveganja, ki jim je skupina izpostavljena, merjenje tveganj in kako jih skupina upravlja.     
  Tveganja Izpostavljenost, ki izhaja iz: Merjenje Upravljanje tveganj 
  Tržno tveganje – valutno tveganje  Prihodnje poslovne transakcije; Pripoznana finančna sredstva in obveznosti, ki niso izraženi v predstavitveni valuti  Napovedovanje denarnega toka; Analiza občutljivosti  Valutne terminske pogodbe in opcije  
  Tržno tveganje - obrestno tveganje  Dolgoročna posojila po spremenljivih obrestnih merah  Analiza občutljivosti  Opcije za obrestne zamenjave  
  Tržno tveganje - cene vrednostnih papirjev  Naložbe v kapitalske instrumente  Analiza občutljivosti  Razpršenost portfelja  
  Kreditno tveganje  Denarna sredstva in denarni ustrezniki, terjatve do kupcev, izvedeni finančni instrumenti, naložbe v posojila in sredstva iz pogodb  Analiza zapadlosti; Bonitetne ocene  Diverzifikacija bančnih depozitov, kreditni limiti, akreditivi; Naložbene smernice za naložbe v posojila  
  Likvidnostno tveganje  Posojila in druge obveznosti  Drseče napovedi denarnega toka  Razpoložljivost prevzetih kreditnih linij in posojilnih sredstev  

Če so izpolnjena vsa ustrezna merila, se za odpravljanje računovodske neusklajenosti med instrumentom za varovanje pred tveganjem in varovano postavko uporablja obračunavanje varovanja pred tveganjem. (MSRP 7 (21A) (C)

Dodatna razkritja zaradi posledic pandemije covid-19

Finančni instrumenti: cilji in politika upravljanja tveganj

Podjetja s koncentracijami tveganja se lahko soočajo z večjim tveganjem izgube. MSRP 7.34 (c) zahteva, da se razkrije koncentracija tveganja, če iz drugih razkritij tveganj to ni razvidno.

Koncentracije tveganja izhajajo iz finančnih instrumentov, ki imajo podobne značilnosti in na katere podobno vplivajo spremembe ekonomskih ali drugih pogojev. Ugotavljanje koncentracij tveganja zahteva računovodsko arbitražo, ki upošteva okoliščine, v katerih se nahaja podjetje. Treba je razmisliti o vključitvi naslednjih informacij:

  • opis, kako poslovodstvo ugotavlja koncentracije,

  • opis skupne značilnosti, na podlagi katere se ugotavlja posamezna koncentracija (npr. skupna značilnost se lahko nanaša na geografsko porazdelitev nasprotnih strank po skupinah držav, posameznih državah ali regijah znotraj držav in / ali po panogi), ter

  • znesek izpostavljenosti tveganju, povezan z vsemi finančnimi instrumenti, ki jim je ta značilnost skupna.

Podjetja, ki na osnovi dosedanje presoje, da niso izpostavljena tveganju zaradi koncentracije, lahko v sedanjih razmerah ugotovijo, da zanje obstaja koncentracije tveganj na območjih ali panogah, ki jih je prizadela pandemija covid-19, in je to treba razkriti.

Podobno se povečuje likvidnostno tveganje v trenutnem gospodarskem okolju. Pričakuje se, da bodo razkritja, zahtevana v skladu z MSRP 7 – Finančni instrumenti: razkritja, odražala vse pomembne spremembe likvidnostnega stanja kot posledico pandemije covid-19. Podjetja naj bodo pozorna, da je to razkritje skladno z njihovo oceno predpostavke o delujočem podjetju.

   
  7A.1  VALUTNO TVEGANJE  
   7A.1(i)    Izpostavljenost tveganju    
      Valutno tveganje je tveganje, da bo poštena vrednost prihodnjih denarnih tokov finančnega instrumenta nihala zaradi sprememb deviznih tečajev.
Glavne transakcije skupine se denominirane v evrih, izpostavljenost valutnemu tveganju pa izhaja predvsem iz hrvaške kune in ameriškega dolarja. Tveganje se meri z oceno denarnih tokov (izdatkov) v omenjenih tujih valutah.    
       
   Izpostavljenost valutnemu tveganju                   
  Izpostavljena sredstva/obveznosti v valuti          (v tisoč EUR)   
  31.12.2021  Pojasnila  EUR  USD  HRK  Skupaj  
   Terjatve do kupcev in druge poslovne terjatve    16E.    4.503    3.753    1.126    9.382    
   Poslovne obveznosti    16R.    -9.148  -7.623  -2.287  --19.059  
   Finančne obveznosti    16O.(iii)    17.513    -    3.969    -27.072    
   Opcije za tuje valute, namenjene trgovanju          5.000       5.000    
   Valutne terminske pogodbe, namenjene trgovanju          6.037       6.037    
   Valutne terminske pogodbe za varovanje denarnega toka          5.760       5.760    
                     
   Izpostavljenost valutnemu tveganju                   
  Izpostavljena sredstva/obveznosti v valuti          (v tisoč EUR)   
  31.12.2020  Pojasnila  EUR  USD  HRK  Skupaj  
   Terjatve do kupcev in druge poslovne terjatve    16E.    2.718    2.265    679    5.662    
   Poslovne obveznosti    16R.    -7.170    -5.975    -1.793    -14.938    
   Finančne obveznosti    16O.(iii)    24.094    -    24    -24.816    
   Opcije za tuje valute, namenjene trgovanju          4.000       4.000    
   Valutne terminske pogodbe, namenjene trgovanju          5.711       5.711    
   Valutne terminske pogodbe za varovanje denarnega toka          5.307       5.307    
                     
   
  7A.1(ii)  Obvladovanje tveganja  
         Skupina nenehno spremlja gibanje deviznih tečajev v državah, kjer posluje. Valutno tveganje pri spremembah tečajev ameriškega dolarja (USD) in hrvaške kune (HRK) skupina zmanjšuje z določitvijo prodajnih cen izdelkov v valuti, v kateri so nastale obveznosti za financiranje poslov in z ustrezno razliko v ceni. V primeru večjih sprememb na tem področju skupina po potrebi uporabi izvedene finančne instrumente.    
   
  7A.1(iii)  Uporaba izvedenih finančnih instrumentov  
        Skupina pri varovanju izpostavljenosti valutnemu tveganju uporablja kombinacijo valutnih terminskih pogodb in opcij na valutne tečaje, kjer v skladu s politiko uskladi ekonomsko razmerje med varovano postavko in instrumentom za varovanje.    
        Skupina določa spremembo vrednosti promptnega elementa valutne terminske pogodbe glede na menjalne tečaje na promptnem trgu. Razlika med terminskim tečajem in menjalnim tečajem na promptnem trgu je opredeljena kot terminske točke. V primeru bistvenih vrednosti, se vrednosti diskontirajo.    
        Skupina je sklenila tudi terminske pogodbe za naslednjih 12 mesecev za predvidene nakupe v tuji valute, ki pa niso opredeljene za ”zelo verjetne” transakcije in zato ne izpolnjujejo zahtev za obračunavanje varovanja pred tveganjem. Skupina obravnava teh transakcij v skladu s svojo politiko upravljanja tveganj, predstavi pa jih kot sredstva, namenjena trgovanju z dobički/izgubami pripoznanimi v poslovnem izidu.    
   
  7A.1(iv)  Koncentracija tveganja  
      Skupina nima pomembne koncentracije valutnega tveganja.    
         
7A.1(v)  Analiza občutljivosti                
   V spodnji tabeli je predstavljena analiza občutljivosti realno možne spremembe menjalnega tečaja na konsolidiran dobiček pred obdavčitvijo (zaradi vpliva spremembe vrednosti denarnih sredstev in obveznosti) ter na kapital skupine (zaradi vpliva sprememb vrednosti finančnih naložb na tujih trgih) pri čemer vse druge spremenljivke ostanejo enake.                         
   Izračun potencialnega vpliva spremembe deviznega tečaja                     (v tisoč EUR)    
      31.12.2021      31.12.2020      
      Sprememba deviznega tečaja (%)  Vpliv na poslovni izid pred davki  Vpliv na druge sestavine kapitala  Sprememba deviznega tečaja (%)  Vpliv na poslovni izid pred davki  Vpliv na druge sestavine kapitala  
   USD       +/-10    63    62    +/-15    1    38    
   HRK       +/-15    29    0    +/-15    20    -    
   Skupaj       +/-    91   62   +/-    21   38   

Čisti poslovni izid je bolj občutljiv na gibanje deviznih tečajev letu 2021 kot v letu 2020 zaradi povečanega obsega posojil, denominiranih v ameriških dolarjih. Kapital je bolj občutljiv na gibanje deviznih tečajev v letu 2021 kot v letu 2020 zaradi višjega zneska valutnih terminskih pogodb.

Izpostavljenost skupine do sprememb drugih menjalnih tečajev ni bistvena.

     
7A.2 OBRESTNO TVEGANJE           
(MSRP 7 (33)(a)) 7A.2(i) Izpostavljenost tveganju