Danes je 27.12.2024

Input:

Popravki napak v obračunih in možnosti za medletno znižanje akontacije

11.7.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj >>>.

Koliko časa lahko uveljavljamo odbitek oz. popravek obračunanega DDV v primeru izbrisa terjatev zaradi končanega stečajnega postopka, brez razdelitve upnikom? 

Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1) v takšnem primeru ne predpisuje roka, po katerem tega odbitka ne bi bilo več mogoče opraviti.

Ne vem, če je vprašanje za vas, a poskušam, ker se ravno ubadam s tem: ali lahko fizična oseba, ki plačuje prispevke iz naslova kmetije (kmečke prispevke) dvigne osnovo iz 502,31 EUR na več, ker bi rada prispevala več v pokojninsko blagajno? Ali se to splača?  

Ja tudi kmetje si lahko plačujejo prispevke od višje osnove in s tem pridobijo večjo osnovo za pokojnino. Ali se to splača, pa je težko odgovoriti, saj je to odvisno od obdobja in višine vplačanih zneskov. To si je potrebno narediti izračun na konkretnem primeru.

Decembra 2017 smo izdali račun v tujino (oprostitev po 25. členu ZDDV-1). V juniju 2018 je zahteval kupec dobropis na fakturo 12/2017 zaradi slabe izvedbe del. Ali ta dobropis upoštevamo v rekapitulacijskem poročilu za junij 2018 ali kot popravek za 12/2017? 

V rekapitulacijskem poročilu to poročate kot popravek za 12/2017.

Delavec je nastopil delo 1. 5. 2018. Od tega dne je bil na bolniški cel mesec. Obračunali smo mu bolniško na osnovo, ki bi jo imel, če bi delal (80 %), ker nismo imeli preteklih 3 plač, saj se je šele zaposlil. Ali je res, da bi morali dobiti od prejšnjega delodajalca ali delavca 3 zadnje njegove plače in upoštevati to osnovo? 

Tako kot ste ravnali, je pravilno, saj pogodba o zaposlitvi