Danes je 16.7.2024

Input:

Pravilnik o preprečevanju trpinčenja na delovnem mestu - mobing (komentar)

23.11.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

6.6.1.1 Pravilnik o preprečevanju trpinčenja na delovnem mestu – mobing (komentar)

Ela Omersa

Prepoved trpinčenja na delovnem mestu temelji na 34. členu Ustave RS, ki določa, da ima vsakdo pravico do osebnega dostojanstva, ki vključuje tudi prepoved ponižujočega ravnanja, in pravico varnosti. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) prepoved trpinčenja na delovnem mestu kot tudi prepoved spolnega in drugega nadlegovanja na delovnem mestu ureja v 7. členu.

Pomembno je izpostaviti, da je za preprečevanja mobinga na delovnem mestu odgovoren delodajalec. Delodajalec je namreč tisti, ki mora v skladu z zakonom zagotoviti takšno delovno okolje, da v njem noben delavec ne bo izpostavljen spolnemu in drugemu nadlegovanju ter trpinčenju na delovnem mestu. Delavca, ki je izpostavljen trpinčenju ali spolnemu nadlegovanju, delodajalec zaradi zaščite tudi ne sme obravnavati manj ugodno. V primeru kršitve prepovedi trpinčenja na delovnem mestu je zato delodajalec odškodninsko odgovoren delavcu za povzročeno nepremoženjsko škodo (8. člen ZDR-1).

Pravilnik o preprečevanju trpinčenja na delovnem mestu (Pravilnik) iz tega razloga določa ukrepe, s pomočjo katerih delodajalec v svojem podjetju zagotavlja varstvo delavcev pred morebitnim nadlegovanjem in trpinčenjem. V 4. členu Pravilnika je še posebej poudarjeno, da je delodajalec dolžan zagotavljati varno in dostojanstveno delovno okolje, v ta namen uvesti ukrepe in zagotavljati izvajanje Pravilnika. Poudarjena je tudi