Danes je 22.12.2024

Input:

Predstavitev novosti glede ZDDPO-2S na primerih

10.11.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 16 minut

2021.11.1.1 Predstavitev novosti glede ZDDPO-2S na primerih

Davčno, poslovno in računovodsko svetovanje Darko Bohte s.p.

Uradni list 172/2021 z dne 29. 10. 2021 vsebuje Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2S). Del sprememb ZDDPO-2 se nanaša na ukrepe, ki naslavljajo posledice krize zaradi COVID-19, del pa se nanaša na prenos evropskih direktiv. ZDDPO-2S se bo uporabljal za davčna obdobja, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2022.

Novosti glede odpisa terjatev

Spreminja se šesti odstavek 21. člena ZDDPO-2. Po sedanji ureditvi so odpisi terjatev načeloma davčno priznani šele ob pravnomočno zaključenem insolventnem postopku. Ti postopki so v praksi pogosto dolgotrajni. S tem členom se spreminjajo pogoji za priznavanje odhodkov zaradi odpisa terjatev. Določeno je hitrejše priznavanje odhodkov od odpisov terjatev v insolventnih postopkih na način, da se priznajo vse priznane terjatve, ki jih je zavezanec prijavil v postopku prisilne poravnave oziroma stečajnem postopku. Določba je tako usklajena tudi s pogoji iz četrtega odstavka 39. člena ZDDV-1. V primeru, da so obravnavane priznane terjatve kasneje delno ali v celoti poplačane, zavezanec pripadajoče prihodke vključi v davčno osnovo na podlagi splošnih določb ZDDPO-2.

Novosti glede donacij

Olajšava za donacije se zvišuje z 0,3 % na 1 % obdavčljivih prihodkov, uveljavljati pa jo bo mogoče tudi za donacije za športne namene in za vrhunski šport. V 59. členu ZDDPO-2 se tako določa višja olajšava za donacije od veljavne. Zavezanec lahko uveljavlja zmanjšanje davčne osnove za znesek izplačil v denarju in v naravi za različne namene, in sicer le za izplačila prejemnikom, ki (če) so po posebnih predpisih ustanovljeni za opravljanje navedenih dejavnosti, kot nepridobitnih dejavnosti, do določenega zneska. Znesek se določi v odstotku od obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca. Prvi odstavek tega člena določa, da zavezanec lahko uveljavlja predmetno olajšavo v višini 1 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca. V drugem odstavku je določeno, da se širi obseg olajšave, in sicer se višji znesek olajšave lahko uveljavlja, poleg za kulturne namene in za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami (0,2 %), še za športne namene (3,8 %). Glede na spremembo v prvem in drugem odstavku se prilagodijo števila v četrtem odstavku (1 %, 0,2 % in 3,8 %). Sedmi odstavek se črta, ker ima Slovenija že podlage za izmenjavo informacij z državami članicami EGP, ki hkrati niso države članice EU. Za znesek, ki ustreza 1 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca iz prvega odstavka tega člena, in za znesek 0,2 % in 3,8 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca iz drugega odstavka tega člena, se šteje znesek vseh izplačil v celotnem davčnem obdobju.

1.000,000,00 evrov obdavčljivih prihodkov

1. 10.000,00 evrov oziroma 1 % za humanitarne, invalidske, socialno varstvene, dobrodelne, znanstvene, vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, športne, kulturne, ekološke, religiozne in splošno koristne namene (prvi odstavek 59. člena ZDDPO-2),

2. 2.000,00 evrov oziroma 0,2 % za kulturne namene, športne namene in za takšna izplačila prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred