Danes je 3.1.2025

Input:

Priprava davčnega obračuna DDPO za leto 2016

21.2.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 15 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Delavci dobijo odločbo za dopust skladno z ZDR in kolektivno pogodbo. Med letom koristijo več dopusta, ker delodajalec v določenem obdobju nima dela. Odpuščanje ne pride v poštev, ker tekom leta potrebuje vse delavce. Zanima me, ali so davčno priznani odhodki tudi stroški za obračunan presežek dopusta (so pa bili plačani polni prispevki in davki).

Na podlagi vaših navedb tudi jaz menim, da DA, v kolikor so to odhodki, potrebni za pridobitev prihodkov (prvi odstavek 29. člena ZDDPO-2).

Kako ravnati, ko so odpisi terjatev davčno nepriznani? Kdaj te davčno nepriznane odhodke vpišemo v 6.7 – Zmanjšanje odhodkov za odhodke prevrednotenja terjatev, ki se po prvem odstavku 21. člena ZDDPO-2 ne priznajo in kdaj v zaporedno številko 12.8 – Povečanje davčne osnove za predhodno davčno priznane odhodke iz oslabitev terjatev zaradi neizpolnjevanja pogojev za odpis. Če prav razumem, moramo, če nismo naredili pred odpisom slabitve oz. popravka terjatev, vnesti odpis v polje 6.7.

Zap. št. 6.7. – gre za odhodke prevrednotenja terjatev oz. odhodke iz naslova oslabitev terjatev (pri oblikovanju popravkov vrednosti). Odpis terjatve, za katero je v preteklih poslovnih obdobjih že bil oblikovan npr. 100-% popravek vrednosti, nima posledic na prevrednotovalnih odhodkih. Tako SRS kot MRS ne uporabljata pojma odpis. Gre za pojem, ki predstavlja odpravo pripoznanja sredstva (SRS 5.23). Odprava pripoznanja terjatve pomeni dokončen izbris oz. odpis terjatve iz poslovnih knjig. Zap. št. 12.8. – že opisano pod 6.7. Vpišejo se zneski, če se je izvedel odpis terjatev, vendar pogoji iz šestega odstavka 21. člena ZDDPO-2 niso izpolnjeni, zavezanec pa je v preteklih letih izkazane odhodke prevrednotenja (njihov del) upošteval kot davčno priznane. Na podlagi predhodno navedenega menim, da razumete prav.

Terjatve za zamudne obresti do kupcev vodimo zabilančno. V prihodke (in torej davčno osnovo) jih knjižimo po plačilu, ker prej obstaja dvom, da bodo plačane. Z novimi SRS naj bi morali prihodke od zamudnih obresti knjižiti takoj ob obračunu, vendar tega določila ne najdem. Ali je to res?

Tudi jaz trenutno tega določila ne najdem.

Odpisujemo obveznosti do lastnika, ker smo pri reviziji ugotovili, da gre za napako iz preteklosti (ni pogodbe, iz katere bi bilo razvidno, da bi lastnik dal kredit podjetju). Ali je tudi v konkretnem primeru treba najprej ugotoviti, ali gre za bistveno ali nebistveno napako? Če gre za nebistveno, vključimo v prevrednotovalne prihodke, kar bo povečalo davčno osnovo (prihodke), v DDPO 2016 in zneska ne vključimo v nobeno drugo zaporedno številko DDPO. Razmišljam prav? Če pa gre za bistveno napako, jo popravimo preko konta 93 in vnesemo napako v DDPO 2016. V katero zaporedno številko DDPO v primeru nebistvene napake to vnesemo (povečamo davčno