Danes je 22.12.2024

Input:

Priprave računovodskih informacij za odločitve glede sredstev in obveznosti za srednja in velika podjetja v razmerah epidemije COVID-19

6.5.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

2.7 Priprave računovodskih informacij za odločitve glede sredstev in obveznosti za srednja in velika podjetja v razmerah epidemije COVID-19

Erika Stražar

Priprave računovodskih informacij za odločitve glede sredstev in obveznosti mikro in majhnih podjetij v razmerah epidemije COVID-19 tukaj.

Z izbruhom epidemije koronavirusa SARS-CoV-19 je prišlo je do spremenjenih okoliščin poslovanja, ki bodo pomembno vplivale na poslovanje podjetji v letu 2020.

Spremenjene okoliščin so se zgodile še predno je večina srednjih in velikih podjetji pripravila in potrdila letno poročilo za poslovno leto 2019, zato bodo morala v primeru, da so nepopravljivi dogodki po datumu bilance stanja bistveni, le te razkriti v pojasnilih. Razkriti morajo vsako pomembno vrsto nepopravljalnih dogodkov po datumu bilance stanja: (a) vrsto dogodka, ter (b) oceno njegove denarno izražene posledice ali navedbo, da takšna ocena ni mogoča. To nalaga mednarodni računovodski standard MRS 10 in SRS2016 20.14, ki določa ?sredstva in obveznosti (dolgovi) se v bilanci stanja ne preračunajo v skladu z dogodki po datumu bilance stanja, ki na dan bilance stanja ne vplivajo na stanje sredstev in obveznosti (dolgov), se pa razkrijejo, če so tako pomembni, da bi se sicer zmanjšala zmožnost uporabnikov bilance stanja izdelati ustrezne ocene in sprejeti pravilne odločitve. Pri tem je treba zagotoviti informacije o vrsti dogodka in oceno zneska ali izjavo, da taka ocena ni mogoča?.

Zaradi situacije, bodo poslovna poročila za leto 2019 za zunanje poslovne uporabnike objavljena dokaj pozno, ter bodo razkritja, ki so jih podjetja dolžna objaviti, objavljena, ko bo epidemija že skoraj končana ali že preklicana.

Podjetja so se glede na dejavnosti in možnost prilagoditve znašla v različnih situacijah, znano je da srednja in velika podjetja lažje rešujejo nastalo situacijo, saj tudi lažje dostopajo do finančnih sredstev, poleg tega pa imajo boljšo boniteto pri poslovnih partnerjih.

Spremenjene razmere pomembno vplivajo na prihodnje denarne tokove podjetij ter posledično finančna in poslovna tveganja. Za podjetja je pomembno, da ostanejo solventna (plačilno sposobna), zato morajo sprejeti nujen ukrepe za zagotavljanje pozitivnega denarnega toka, kapitalske ustreznosti in likvidnosti. Pristopiti je treba k stroškovni racionalizaciji in obvladanju stroškov. Omejiti je treba naložbe na najnujnejše za zagotavljanje nemotenega in varnega poslovanja, saj samo računanje na ukrepe države in zadolževanje v nekaterih gospodarskih panogah ne bo dovolj.

Smiselno je, da podjetje zaradi pojava epidemije pripravili več scenarijev razvoja dogodkov, predvsem zaradi velikega številu neznank, tako glede trajanja epidemije kot dejanskega vpliva na gospodarstvo, saj natančnejših napovedi vplivov epidemije na poslovanje za leto 2020 še ni