2021.07.2.5 Prispevki za neplačano odsotnost
Strokovni avtorski kolektiv Odvetniške pisarne Bohl d.o.o.
Delavcu smo za mesec maj obračunali plačo za štiri delovne dni prisotnosti na delavnem mestu ter za sedem delovnih dni neplačano odsotnost. Od delavca nismo pridobili njegove privolitve, da bi na njega »prevalili« plačane prispevke za neplačano odsotnost. Kaj to pomeni za delodajalca in kaj za delojemalca? So v takem primeru plačani prispevki davčno nepriznani? V primeru, da so tako plačani prispevki davčno nepriznani, bi mogoče morali tako plačane prispevke delojemalcu prikazati kot boniteto, da ima delodajalec davčno priznane odhodke?
Zakon o delovnih razmerjih (1) pravice do neplačane odsotnosti z dela ne ureja, zato je delavec do neplačane odsotnosti lahko upravičen le na podlagi oz. v primerih in pod pogoji kolektivne pogodbe, ki zavezuje delodajalca ali pa na podlagi individualnega dogovora z delodajalcem.
Izpostavljamo, da je v 132. členu Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (2) določeno, da se v zavarovalno dobo ob pogoju, da je plačan prispevek, šteje tudi čas, v katerem je bil zavarovanec med trajanjem…