Danes je 22.12.2024

Input:

Spletne prodaje blaga in DDV

17.10.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Sodelavec je s svojo kartico poravnal predlogo za spletno stran (wordpress tema). Račun je izstavljen na podjetje. Račun je izstavilo podjetje iz Avstralije. Kako je z DDV? Piše, da gre za obrnjeno davčno obveznost.

Če je vaše podjetje (torej davčni zavezanec, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Sloveniji) prejelo elektronsko opravljeno storitev od izvajalca s sedežem v Avstraliji, upoštevajte 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1. Vaše podjetje mora torej od te prejete storitve v Sloveniji po sistemu samoobdavčitve obračunati in plačati DDV. V kolikor je storitev namenjena opravljanju obdavčene dejavnosti, je ta DDV hkrati lahko odbiten.

Prodajalec je zavezanec za DDV v Sloveniji. Po spletu blago naročijo fizične osebe iz tretjih držav in iz držav članic. Blago se pošlje po pošti. Ali mora biti zaračunan slovenski DDV, če so to fizične osebe?

V kolikor davčni zavezanec prodaja blago preko spleta - blago torej pošilja iz Slovenije v tujino, se kot kraj dobave tega blaga šteje Slovenija. Nadalje, kadar gre za izvoz tega blaga v tretje države, se pri prodaji DDV ne obračuna, če ima dobavitelj dokazilo, da je bilo blago izvoženo (torej točka a. prvega odstavka 52. člena ZDDV-1). Če se blago pošlje fizičnim osebam v druge države članice, mora za vsako državo članico voditi evidenco dosežene meje, ki velja v posamezni državi članici (meje se gibljejo od 35.000 do 100.000 EUR). Dokler teh mej v posameznem koledarskem letu za