Danes je 23.11.2024

Input:

Storitve, zaračunane tujim naročnikom: 2. Vračilo DDV davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v Sloveniji

14.7.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

6.4.3.5.3 Storitve, zaračunane tujim naročnikom: 2. Vračilo DDV davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v Sloveniji

Erika Režek, davčna svetovalka

VRAČILO DDV DAVČNIM ZAVEZANCEM, KI NIMAJO SEDEŽA V SLOVENIJI

Pravila za vračilo davka na dodano vrednost davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v Sloveniji po ZDDV-1

Povzeto po Direktivi Sveta 2008/9/ES z dne 12. 2. 2008 o podrobnih pravilih za vračilo davka na dodano vrednost, opredeljenih v Direktivi 2006/112/ES, davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v državi članici vračila, ampak v drugi državi članici.

Vračilo davčnim zavezancem s sedežem v tretji državi: 74.i člen ZDDV-1

Vračilo DDV osebam, ki nimajo sedeža v Uniji se vloži v elektronski obliki. Tudi dokumenti se predlagajo v elektronski obliki preko elektronskega portala davki.

Po pojasnilih FURS zahtevke za vračilo DDV lahko vlagajo le tisti davčni zavezanci, ki imajo sedež v eni od tretjih držav (izven Unije) s katerimi ima Slovenija vzpostavljeno vzajemnost. Na povezavi lahko spremljate stanje vzajemnosti.

Nadalje FURS pojasnjuje, da za morajo vlaganje zahtevkov za vračilo DDV v elektronski obliki davčni zavezanci s sedežem v tretji državi najprej pridobiti davčno številko in kvalificirano digitalno potrdilo, ki ga je pred prvo oddajo obrazca treba registrirati v sistem davki. Za posredovanje davčnih podatkov prek sistema davki je lahko pooblaščen tudi drug poslovni subjekt ali fizična oseba, ki posreduje zahtevke za vračilo DDV v imenu davčnega zavezanca s sedežem v tretji državi. Informacije o poslovanju prek sistema davki so objavljene na spletni strani edavki.durs.si, za dodatne informacije pa se lahko obrnete tudi na spletni naslov: SD.fu@gov.si ali na telefonsko številko (05) 2976 800.

Davčni zavezanci s sedežem v tretji državi morajo v ta namen zagotoviti pisno pooblastilo (notranje ali zunanje) za elektronsko davčno poslovanje in ga predložiti na kateremkoli davčnem uradu v Sloveniji. V primeru, da bo davčni zavezanec s sedežem v tretji državi pooblastil tujega davčnega zavezanca