6.2.1.1 Uporaba čezmejne oprostitve obračunavanja DDV
Erika Režek, davčna svetovalka
Celoten članek je povzet po gradivu FURS z naslovom Posebna ureditev za male davčne zavezance.
Skladno s posebno ureditvijo za male davčne zavezance so lahko oproščeni obračunavanja DDV v Sloveniji tudi (mali) davčni zavezanci s sedežem v drugi državi članici, v kolikor so le-ti identificirani za uporabo posebne ureditve za male davčne zavezance zaradi čezmejne oprostitve obračunavanja DDV v drugi državi članici v skladu z 2. oddelkom 1. poglavja III. naslova Direktive Sveta 2006/112/ES.
S prenosom Direktive Sveta 2020/285/EU glede posebne ureditve za mala podjetja se z novelo ZDDV-1O vzpostavijo nova pravila za davčne zavezance s sedežem ali, če nimajo sedeža, stalnim ali običajnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo želeli uporabiti pravico do oprostitve obračunavanja DDV od dobav blaga in storitev v drugi državi članici ali drugih državah članicah, ki v svojih nacionalnih predpisih o DDV omogočajo oprostitev malim podjetjem, in pravila za davčne zavezance s sedežem v drugi državi članici, ki bodo želeli uporabiti pravico do oprostitve obračunavanja DDV od dobav blaga in storitev na ozemlju Slovenije.
Slovenija pi uporabi SME ureditve nastopa v dveh vlogah in sicer v vlogi države članice sedeža v Sloveniji (MSEST) in v vlogi države članice oprostitve, kadar jo uporabljajo davčni zavezanci s sedežem v drugi državi članici (MSEXE).
1. Slovenija v vlogi države sedeža (MSEST)
Davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji bo od 1.1.2025 dalje upravičen do oprostitve obračunavanja DDV v drugi državi članici ali drugih državah članicah, če v tekočem in predhodnem koledarskem letu ni opravil prometa v vrednosti nad 100.000 EUR na ozemlju Unije (ni presegel unijskega praga za uporabo čezmejne oprostitve), v tekočem in predhodnem koledarskem letu v državi članici, v kateri namerava uporabljati oprostitev, ni opravil prometa v vrednosti nad zneskom, ki ga določi ta država članica, in tega zneska ni presegel niti v predpreteklem letu, če ta država članica tako določa, in je identificiran za uporabo čezmejne oprostitve obračunavanja DDV s posamično identifikacijsko številko v skladu z ZDDV-1. V skladu s temi pravili bo čezmejno oprostitev obračunavanja DDV v drugih državah članicah lahko uporabljal tudi davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji, ki ne uporablja oprostitve za male davčne zavezance na ozemlju Slovenije in je v Sloveniji identificiran za DDV.
Davčni zavezanec mora za vsako drugo državo članico izračunati letni promet, t.j skupno vrednost dobav blaga in storitev, ki jih opravi v posamezni drugi državi članici v koledarskem letu, na podlagi pravil, ki jih določi vsaka država članica. V letni promet v drugi državi članici je treba vključiti tudi transakcije, ki so sicer izključene iz uporabe čezmejne SME ureditve v…