Danes je 27.1.2025

Input:

Ureditev pravice do odklopa v kolektivnih pogodbah

22.1.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

1.137 Ureditev pravice do odklopa v kolektivnih pogodbah

Strokovni avtorski kolektiv Odvetniške pisarne Bohl d.o.o.

Sprejetje ukrepov, povezanih s pravico do odkopa, ki jo je uvedla novela Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/2013, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju ZDR-1), oziroma nov 142.a člen, je bilo predvideno do 16. novembra 2024. Do tega datuma bi morali delodajalci sprejeti ukrepe za zagotavljanje pravice do odklopa, prav tako pa bi morala pravica biti prenesena v kolektivne pogodbe. Pravica do odklopa se nanaša na že obstoječe pravice do odmora in počitka, kar pomeni, da delavcem ni treba biti dosegljiv izven delovnega časa. Do 21. januarja 2025 je pravico do odklopa že uredilo nekaj kolektivnih pogodb, ki bodo predstavljene v nadaljevanju.

Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti1

Kolektivna pogodba odklop opredeljuje kot neopravljanje z delom povezanih dejavnosti ali zahtevane komunikacije z mobilnimi napravami ali z drugimi digitalnimi orodji, neposredno ali posredno, izven delovnega časa javnega uslužbenca.

Za zagotavljanje pravice do odklopa so predvideni številni ukrepi, ki jih mora izvajati delodajalec to so:

  • zagotavljanje ozaveščanja in izobraževanja javnih uslužbencev o pomenu pravice do odkopa,

  • usposabljanje za pravilno uporabo digitalnih orodij,

  • usposabljanje vodij,

  • dajanje navodil zaposlenim o upoštevanju ukrepov, s katerimi delodajalec zagotavlja pravico do odklopa vključno s pojasnilom, da uresničevanje pravice do odklopa za javnega uslužbenca ne sme imeti negativnih posledic.

Predvideni so tudi ukrepi tehnične narave, kot so:

  • vklop nastavitve samodejnih odgovorov za čas odsotnosti,

  • pošiljanje elektronske pošte z načrtovanim časom dostave v delovnem času,

  • dodatni pripis v sporočilu prejemniku, ki vsebuje pouk glede pravice do odklopa, če poštni odjemalec ob določenem času ne omogoča dostave (npr. da se javni uslužbenec ni dolžan odzvati na prejeto sporočilo v času odklopa ter da zaradi tega ne more utrpeti sankcij)

  • vzpostavitev opomnika (npr. obvestilna pasica), ki bo zaposlenega opozarjal, da pošilja elektronsko pošto izven delovnega časa organa.

Kolektivna pogodba, javnemu uslužbencu tudi omogoča, da izven delovnega časa izključi službeni telefon, prenosni računalnik ali druge naprave, ki omogočajo službeno komunikacijo.

Prav tako je določena prepoved negativnih ukrepov, javni