Danes je 22.12.2024

Input:

Vinjeta

20.4.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

4.8.4 Vinjeta

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

PRAVNI VIDIK

Zakon o cestninjenju (ZCestn, Uradni list RS, št. 24/2015), ki je začel veljati 25.04.2015, ureja obveznost plačevanja cestnine po prevoženi razdalji ali glede na določen čas uporabe cestninskih cest. Vinjeta je nalepka, ki ob predpisani namestitvi na vozilo, katerega največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, dokazuje, da je bila za vozilo plačana cestnina za uporabo cestninskih cest za določen čas. Vinjete se izdajo za različne cestninske razrede in za obdobje posameznega koledarskega leta, šest zaporednih mesecev, en mesec ali sedem zaporednih dni (letna, polletna, mesečna in tedenska vinjeta).

Cestnino plača cestninski zavezanec tako, da pred vstopom na cestninsko cesto kupi vinjeto za ustrezen cestninski razred in veljavno vinjeto na predpisan način nalepi na sprednje vetrobransko steklo vozila.

Vrste vinjet

Nakup in predpisan način uporabe vinjete v Sloveniji omogoča vožnjo vozila, katerega največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, ne glede na največjo dovoljeno maso priklopnega vozila, po vseh cestah, ki jih določa Zakon o javnih cestah, in sicer v naslednjem obdobju:

  1. letna vinjeta: v koledarskem letu, ki je označeno na vinjeti, in v decembru predhodnega leta ter v januarju naslednjega leta;

  2. mesečna vinjeta: od dneva nakupa vinjete do preteka dneva, ki ima isto številko, en mesec po dnevu nakupa vinjete, oziroma do preteka zadnjega dneva v mesecu, če v naslednjem mesecu takšnega dneva ni;

  3. tedenska vinjeta: sedem zaporednih dni od vključno dneva, ki ga določi cestninski zavezanec ob nakupu vinjete.

  4. polletna vinjeta: se uporablja samo za enosledna motorna vozila (motorna kolesa) s priklopnim vozilom ali brez njega, in sicer v obdobju od dneva nakupa vinjete do preteka dneva, ki ima isto številko šest mesecev po dnevu nakupa vinjete, oziroma do preteka zadnjega dneva v šestem mesecu, če v šestem mesecu takšnega dneva ni.

RAČUNOVODSKI VIDIK

Potni stroški

Potni stroški v zvezi s službenimi potovanji se v skladu s Slovenskim računovodskim standardom 15 – Stroški dela in stroški povračil zaposlencem, obravnavajo kot stroški storitev.