3.4.3 Vloga finančne uprave pri oblikovanju davčnih predpisov oz. pri njihovi uporabi v praksi
Kaja Breznik Ladinik
Viri davčnega prava so pravzaprav trije:
-
nacionalni,
-
mednarodni (1) in
-
nadnacionalni.(2)
V okviru nacionalnega prava je temeljni predpis Ustava Republike Slovenije. Sledijo ji zakoni, nato pa še predpisi, sklepi, občinski akti in akti za izvrševanje javnih pooblastil. Vse to so obvezni pravni viri, ki so zavezujoči. Ob navedenem je potrebno upoštevati tudi stališča sodne prakse.
Pomembno vlogo pri oblikovanju davčnih predpisov oz. pri njihovi uporabi v praksi pa ima tudi finančna uprava. Pravna pravila (3) so namreč oblikovana splošno in abstraktno, kar praviloma privede tudi do tega, da so pomensko odprta. V takem primeru je torej možnih več razlag, kar lahko posega v že predstavljena načela in pravila, ki veljajo na področju davčnega prava, in sicer zlasti v načelo zakonitosti, pravne varnosti, enakosti in določnosti.
Kot je bilo že pojasnjeno, je ena od dolžnosti finančne uprave tudi ta, da zavezancem daje pojasnila o izpolnjevanju njihovih obveznosti in da javnost pravočasno in primerno obvešča o vsebini veljavnih predpisov o obdavčenju in drugih predpisov, za katere je pristojna (4. člen ZFU), njena ravnanja pa morajo biti tudi predvidljiva (tj. jasno določena in enotna) (6. člen ZFU). V zvezi s tem je potrebno izpostaviti tudi nekatere določbe ZDavP-2. Zlasti je pomembno načelo gotovosti, seznanjenosti in…