Danes je 15.2.2025

Input:

DDPO in DDV vidik davčnega priznavanja stroškov parkirišč

14.2.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

2025.02.2.7 DDPO in DDV vidik davčnega priznavanja stroškov parkirišč

Davčno poslovno in računovodsko svetovanje Darko Bohte s.p.,DDV asistenca, mag. Aleksandra Heinzer

Prosili bi za pomoč pri spodnjih primerih, ki se nanašajo na parkirišča.

1. primer: Parkirišča, ki se zaračunavajo na računu za najem poslovnega prostora (kot ločena postavka) ter so za poslovne namene oz. delno za zasebno ter poslovno uporabo. 1. podjetje ima določeno 1 parkirno mesto za stranke ostalo za zasebno rabo (zaposlene). 2. podjetje ima določeno, da je vse za poslovno, če pa je prosto, pa lahko parkirajo ostali. Nikjer ni ''fizično'' določeno katero je za kaj. Ali tu lahko odbijamo davek ali ne. Ali se to lahko razlaga kot enotna dobava, ki jo lahko zagovarjamo za odbitek davka ter DDPO obravnava tega?

2. primer: je garažna hiša, kjer bodo v najemu parkirišča (zasebna / poslovna raba). Nekaj bo za homologirane ''tovorne'' (poslovna raba) ter ostalo za osebne avtomobile ( zasebna / poslovna raba). Odbitek za tovorna / osebna ne? DDPO poslovna raba priznano, osebna ne verjetno.

Iz določb ZDDPO-2 izhaja namen zakonodajalca, da strošek podjetja, ki nastane v zvezi z zasebno rabo, ni davčno priznan. Hkrati pa ZDDPO-2 nakazuje, da so stroški za zasebno rabo boniteta, ki je po določbah ZDoh-2 kot dohodek iz delovnega razmerja obdavčena, pri tem pa je za uporabo parkirnega prostora, ki ga delodajalec zagotovi, delojemalcu ZDoh-2 v 6. točki tretjega odstavka 39. člena izrecno določil, da ne gre za boniteto. Če bi določil, da gre za boniteto, ki je obdavčena (to bi pomenilo, da je davčna stopnja enaka Ø), bi bili ti stroški lahko v celoti tudi davčno priznani odhodki. Zadoščeno bi bilo pogoju, da so dohodki enkrat obdavčeni (čeprav po stopnji Ø %), kar je bilo temeljno izhodišče zakonodajalca pri pripravi ZDDPO-2 in ZDoh-2.

Tako bi ob upoštevanju določb 30. in 35. člena ZDDPO-2 ter 39. člena ZDoh-2, pa tudi ob opredelitvi, da gre v tem navedenem primeru za druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo, lahko sklepali, da se stroški uporabe parkirnega prostora, ki ga delodajalec zagotovi delojemalcu, štejejo med davčno nepriznane odhodke, razen če davčni zavezanec zagotovi podatke o uporabi teh sredstev za zasebne namene in za poslovne namene. V tem primeru le del stroškov za zasebne namene ne predstavlja davčno