- Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Kaj svetujete vsem novim računovodjem glede previdnosti / pasti pri oddajanju prvega DDPO?
Dosledno spremljanje pojasnil FURS na to temo ter udeležbo "kakšnega" seminarja.
https://www.centerzaizobrazevanje.si/davcni-obracun-za-leto-2024-s-pridihom-novosti-v-2025-productsem981/
Pri razkritjih bilance stanja predlog razporeditve dobička ali obravnavanja izgube, je dovolj če se napiše "Družba bo izgubo obravnavala v skladu z 58. členom ZGD-1. Izguba se prenese v naslednje leto in se bo poravnala, ko bo družba poslovala z dobičkom" ? Naj povem, da je družba že prejšnje leto poslovala z izgubo in bo najverjetneje tudi v tem letu. Načrta za obravnavanje izgube ni, samo pokrivanje ko bo dobiček.
Dovolj
Se kazni, ki jih družba prejme od delovne inšpekcije, inšopekcije za hrano itd. izloči iz davčno priznanih stroškov v postavki 6.16 ?
Da. Znesek kazni, ki jih izreče pristojni organ (5. točka prvega odstavka 30. člena ZDDPO-2)
Kaj pa stroški izvršbe upnika, ki ni davčni organ? Je davčno priznan strošek ?
Skladno z določili 30. člena v zvezi z 29. členom ZDDPO-2 menim, da ne.
Ter, kaj storiti v primeru, če stranka ne dostavi vseh zahtevanih dokumentov, a čas za oddajo DDPO pa že tiktaka?
Žal poslovna razmerja med stranko in knjigovodskim (računovodskim) servisom ne morem komentirati. Mogoče grožnja z odpovedjo poslovnega razmerja.
Podjetniki si večkrat od d.o.o. sposodijo denar in obratno. Ali je mogoče, da ta posojila sklepati brezobrestno.
V kakšnem primeru moramo ta posojila do povezanih oseb označiti na obrazcu DDPO? Ali obstaja kakšna mejna vrednost? Napr. 10.000EUR
Ne, ker gra za povezane osebe. Upoštevati je potrebno POM.
V obračun DDPO se vpišejo podatki o kumulativnem prometu s posamezno povezano osebo po vrsti transakcije za obdobje, za katero se sestavlja obračun, če kumulativni promet s posamezno povezano osebo v obdobju presega 50.000 eurov. V primeru, da ena od postavk (npr. terjatve) pri prometu z določeno povezano osebo presega navedeni znesek, se vpiše tudi znesek drugega prometa (npr. obveznosti), tudi če ta ne dosega vrednosti navedenega zneska.
Če sem razumela vaš spodnji odgovor (posojila med povezanimi osebami), torej edini lastnik družbi d.o.o. ne more dati brezobrestno kratk .posojilo? Mora obračunati obresti in jih knjižiti tudi, če jih ne bo dobil?
Pravilno ste razumela. Gre za povezani osebi.
Podjetje je v letu 2024 ustvarilo manjši dobiček ko v letu 2023, kar posledično pomeni da so vplačane akontacije višje od obveznosti za davek od dohodka pravnih oseb. V 30. dneh po oddaji obračuna dobi podjetje s strani države vrnjen znesek preplačila. Pri davčnem obračunu se šteje vplačane akontacije do akontacije za december 2024 (plačilo januar 2025). Znesek nove obračunane akontacije je nižji, tako da se po novem iz mesečne obveznosti za plačevanje akontacije (v letu 2024) preide na trimesečno plačevanje akontacije (za leto 2025). V kolikor podjetje ne odda DDPO do 20.02.2025, mora plačati akontacijo za januar 2025, ki pa je v vrednosti skoraj celoletne novo izračunane akontacije. Moje vprašanje se glasi: ali če podjteje plača akontacijo v februarju 2025 potem ne plačuje nič nove akontacije (seveda dokler bo preplačilo) in FURS trimesečno samodejno pobota obveznosti s terjatvami ali bo FURS ob oddaji DDPO vrnil podjetju tudi akontacijo plačano za januar 2025?
V obravnavanem primeru menim, da če podjteje plača akontacijo v februarju 2025, potem ne plačuje nič nove akontacije (seveda dokler bo preplačilo) in FURS trimesečno samodejno pobota obveznosti s terjatvami. Prav tako menim, da FURS ob oddaji DDPO ne bo vrnil podjetju tudi akontacijo plačano za januar 2025.
Stopnja AM: Podjetje je v 2024 nabavilo kontejner (2,5*5m, 7k Eur), ki služi za hrambo in rabo laserskega rezalnega stroja, ki je v preteklih 5 letih v podjetju že bil zamortiziran (20% AM), a se predvideva še njegovo večletno delovanje (stroja), saj dejansko ni bil toliko rabljen. Ali je smiselno oz. se sme uporabiti za kontejner AM stopnjo (vsaj) 10%, glede na to, da je to le premičnina, lahko se ga v izrednih potrebah tudi prestavi. Je 20% AM stopnja previsoka, glede na vodila SRS?
ZDDPO-2 v 33. členu določa najvišje letne amortizacijske stopnje. Menim, da je smiselno oz. se sme uporabiti za kontejner AM stopnjo (vsaj) 10 %, glede na to, da je to le premičnina.
Posojila med povezanimi osebami, kakšne so tukaj obresti, kako jih…